Żołnierz Wyklęty, który w Rakoniewicach przeżył młodość

IMG 8807

Od 1926 r. w Rakoniewicach mieszkał gen. bryg. w st. spoczynku Jan Podhorski.  W Rakoniewicach jego ojciec zakupił budynek narożny w Rynku – nr 31. W 1928 r. Jan Podhorski zaczynał szkołę podstawową. Tego samego roku zmarł jego ojciec.  Jan Podhorski został później Żołnierzem Wyklętym. Swoje losy opisał w książce “Wspomnienia Żołnierza Wyklętego”.

Notka z Wikipeedii:

Jan Podhorski (nazwisko rodowe Diering) ps. Zygzak, Marciniak (ur. 21 czerwca 1921 w Budzyniu) – leśnik z wykształcenia, wiele lat związany ze spółdzielczością pracy, rzecznik patentowy, ochotnik w Batalionie Obrony Narodowej na początku II wojny światowej, członek Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Uczestnik powstania warszawskiego i konspiracji antykomunistycznej, represjonowany i więziony przez władze Polski Ludowej. Generał Sił Zbrojnych RP.

Życiorys

Urodził się w Budzyniu w powiecie chodzieskim. Od 1926 roku mieszkał w Rakoniewicach, a szkoły podstawową i gimnazjum ukończył w Wolsztynie, gdzie uczęszczał przez ponad rok do liceum aż do wybuchu wojny w 1939 roku. W kwietniu 1942 roku przyłączył się do ZJ, który wszedł w skład NSZ. Część NSZ w 1944 roku została scalona z AK. W jej szeregach brał udział w powstaniu warszawskim, walcząc kolejno w Pułku NSZ im. Wł. Sikorskiego, następnie w 2. kompanii Batalionu AK „Miłosz” śródmiejskiej Grupy „Radwan”. 23 sierpnia jako dowódca jednej z grup szturmowych wziął udział w zdobyciu Komendy Policji i Kościoła Świętego Krzyża, a z początkiem września szukał możliwości przebicia się wraz z oddziałem poza Warszawę, kierując się na południe. Po zakończeniu powstania więziony był przez Niemców w Stalagu IV B w Muehlbergunad Łabą, który został przejęty przez sowietów 23 kwietnia 1945 roku. Po przyjeździe do Poznania początkowo rozpoczął studia medyczne, ale szybko przeniósł się na leśnictwo. Współorganizował też działalność konspiracyjną Młodzieży Wszechpolskiej, w której zajmował się sprawami wojskowymi. Po rozbiciu grupy przez Urząd Bezpieczeństwa, po 6 miesięcznym pobycie w areszcie, został skazany na 7 lat pozbawienia wolności (po uwzględnieniu amnestii na 3 lata). Więziony był Więzieniu we Wronkach. Ostatecznie w 1959 roku ukończył Wydział Leśny Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Pracował w spółdzielczości, m.in. jako specjalista kosztów i cen. Nadal pracuje jako rzeczniki patentowy . Wieloletni działacz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Autor dwóch książek wspomnieniowych.

Od 2016 roku jest generałem brygady w stanie spoczynku.

Odznaczenia

 • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
 • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski[9]
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Krzyż Walecznych
 • Warszawski Krzyż Powstańczy
 • Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego
 • Krzyż Partyzancki
 • Krzyż Armii Krajowej
 • Medal Za udział w wojnie obronnej 1939
 • Krzyż Kampanii Wrześniowej
 • Medal za Warszawę 1939-1945
 • Medal Pro Memoria
0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
młody
młody
4 lat temu

Fajnie byłoby gdyby gmina zorganizowała z nim spotkanie.

cierpliwy
cierpliwy
4 lat temu
Reply to  młody

Wspaniały patriota, dzielny i niepokonany Jan Podhorski który ponadto walczył w Powstaniu Warszawskim. Aktualnie mieszka w Poznaniu a jego rodzice są pochowani na cmentarzu w Rakoniewicach których odwiedza co roku w dzień zaduszny. Warto by było go upamiętnić pamiątkową tablicą w budynku który zbudowali jego rodzice na Placu Powstańców Wlkp. nr 31. Ciekawe czy naszych włodarzy na to stać i czy interesują ich prawdziwi patrioci !!!! obawiam się że nie………………………………………………….

młody
młody
4 lat temu
Reply to  cierpliwy

Patrząc na poczynania naszych władz to ich to nie interesuje. Bardzo dobry pomysł z tablica. Fajnie byłoby jeszcze zorganizować spotkanie i posłuchać o wojnie z jego ust, dopóki jeszcze mamy okazje usłyszeć to na żywo.

3
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x