Wieczór wspomnień w Rostarzewie

Komitet Pamięci Górników Poległych 16 grudnia 1981r. w Katowicach Oddział w Rostarzewie był organizatorem kolejnego spotkania z cyklu „Wieczór wspomnień”, który odbył się 08.12.2017 r. w rostarzewskim ratuszu.

Gościliśmy znajomych Zenka Zająca: koleżanki i kolegów ze Szkoły Podstawowej w Rostarzewie, przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Rakoniewickiej oraz grono zaprzyjaźnionych osób.

Na zaproszenie Janiny Lenart odpowiedział też Jacek Kosiak – dziennikarz Radia Poznań oraz zespół muzyczny „NOCNY ETAT”, w skład którego wchodzi Geniu Szymański – kolega Zenka Zająca ze Szkoły Podstawowej w Rostarzewie i Zasadniczej Szkoły Górniczej w Katowicach.

Jacek Kosiak to dziennikarz, który w swoich reportażach i audycjach często porusza temat dziewięciu z kopalni Wujek, szczególnie w każdą rocznicę tych smutnych wydarzeń. W Pracowni – Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu 14.11.2017 r. odbyła się uroczystości wręczenia nagród przyznanych w konkursie dziennikarskim WO SDP. Wśród nagrodzonych prac był reportaż Pana Jacka Kosiaka pt. “Czarna wstążka”, w którym przedstawia losy Zenka Zająca.

Posłuchaj reportażu “Czarna wstążka”

Zespół Nocny Etat wykonał utwory, które bardzo lubił Zenek Zając, pisał do znajomych, że był na koncertach Maryli Rodowicz, Czerwonych Gitar, Urszuli Sipińskiej, więc muzycy wybrali ze swego repertuaru utwory z lat siedemdziesiątych i dali wspaniały akustyczny koncert. Zachwycili mistrzowskim wykonaniem, wirtuozerią dźwięku i pięknem śpiewu. Tych czworo muzyków sprawiło, iż w smutny i szary grudniowy wieczór, mogliśmy przenieść się na skrzydłach wyobraźni do czasów młodości. Wspominanie tamtego okresu zawsze wywołuje wzruszenie i wiąże się z refleksją na temat ludzkiego życia. Kameralna atmosfera sprzyja refleksji, zadumie, wymianie spontanicznych informacji o Zenku i tamtych czasach.

Źródło: Gmina Rakoniewice

Wybrane dla Ciebie