Warsztaty ogrodnicze

Realizacja projektu pt. „Ogród leczy, ogród bawi, od problemów Cię wybawi” dobiega końca. Zrealizowaliśmy kolejny etap czyli Warsztaty ogrodnicze pt. „Krzewy i drzewka… może popłynie jeszcze rzeczka”.

Grupa nieformalna zaangażowanych osób pod patronatem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „SERCE” w Rakoniewicach od maja rozpoczęła realizację projektu. Projekt dofinansowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach konkursu Mikrodotacji „Wielkopolska Wiara” z Centrum PISOP z Leszna.

Otrzymane środki wykorzystywane są na materiały do przeprowadzenia warsztatów ogrodniczych, dzięki czemu integrujemy się i angażujemy we wspólne działanie. W trakcie warsztatów uczestnicy przygotowują słodki poczęstunek, który jest miłym przerywnikiem w pracy.

W projekcie biorą udział także osoby niepełnosprawne z gminy Rakoniewice i okolic. Podczas warsztatu ogrodniczego, gdzie posadzono drzewka ozdobne w ogrodzie przy siedzibie stowarzyszenia pomagała p. Ewa – prezes Fundacji „Swojska Zagroda u Prządków” z Jabłonny.

Jeszcze we wrześniu zostanie zrealizowany ostatni warsztat ogrodniczy, podczas którego zostaną zamontowane drzwi do ogrodu relaksu.

Projekt ma na celu podtrzymywanie i rozwijanie relacji i współpracy między podmiotami i przedsiębiorstwami ekonomii społecznej, jakimi są np. Fundacja, Spółdzielnia Socjalna „Serce” oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Wymiana doświadczeń, wspólne realizowanie zadań to pozytywne aspekty takich działań.

Warsztaty, które odbywały się przez okres wakacyjny polegały na porządkowaniu terenu, podlewaniu kwiatów i krzewów oraz koszeniu trawnika. Zamontowane wcześniej pergole i posadzone kwiaty w donicach dekorują ogród, który mamy nadzieję, będzie coraz częściej odwiedzany przez mieszkańców. „Ogrodnicza” inicjatywa, która powstała mamy nadzieję, będzie rozwijać się dalej. Jako patron projektu czekamy na rozstrzygniecie kolejnego konkursu, dzięki któremu moglibyśmy kontynuować rozpoczęte działania w ogrodzie. Planujemy przedłużenie ścieżki sensorycznej, z której mogliby korzystać mieszkańcy nie tylko gminy Rakoniewice. Marzeniem jest stworzenie w jednej z części ogrodu miejsca dla relaksu dzięki zajęciom hortiterapeutycznym realizowanym w Warsztatach Terapii Zajęciowej.

K.K.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.