W Rakoniewicach wprowadzono opłaty za parkowanie

Przechwytywanie

Rada Miejska w Rakoniewicach zdecydowała większością głosów o utworzeniu strefy płatnego parkowania obejmującej pl. Powstańców Wielkopolskich. W dni robocze strefa będzie funkcjonować w godz. od 9 do 17, a w soboty od 9 do 13. Uzasadnieniem podjętej uchwały są poważne ograniczenia miejsc postojowych na rynku w Rakoniewicach. Wprowadzenie opłat ma ten stan zmienić poprzez zwiększenie rotacji parkujących tam pojazdów. Wprowadzenie opłat za parkowanie zmniejszy popyt na parkowanie iskróci jego czas do niezbędnego minimum dowiadujemy się z uzasadnienia uchwały. Środki uzyskane ze strefy mają zwiększyć fundusz budowy dróg i nowych miejsc parkingowych.

Minimalna opłata wyniesie 50 gr. i wystarczy na 15 minut parkowania. Pierwsza godzina będzie kosztować 1,6 zł, druga 1,9 zł, trzecioa 2,2 zł, a czwarta i każda kolejna 1,6 zł. Dla mieszkańców posiadających identyfikator mieszkańca za jeden miesiąc opłata za jeden samochód wyniesie 50 złotych, za trzy miesiące 120 złotych, a za rok 500 zł. Abonament dla firm znajdujących się w strefie za jeden samochód wyniesie: na 1 miesiąc 100 zł, na 6 miesięcy 500 złotych i na rok 1000 złotych.

W przypadku przekroczenia opłaconego czasu parkowania i przybycia do Biura Obsługi Strefy Płatnego Parkowania w godz. jego funkcjonowania wysokość opłaty dodatkowej wyniesie:

a) danego dnia – 20,00

b) w terminie 6 kolejnych dni po dniu wystawienia wezwania 25 złotych.

c) wniesionej przelewem w terminie 6 kolejnych dni po dniu wystawienia wezwania  25,00 złotych

W przypadku nie dokonania opłaty za parkowanie i uiszczenia opłaty dodatkowej w godz. funkcjonowania BOSPP lub wniesionej przelewem w terminie 6 kolejnych dni po dniu wystawienia wezwania, wysokość opłaty dodatkowej wyniesie 35 złotych

W przypadku nie dokonania opłaty za parkowanie i nie uiszczenia opłaty dodatkowej i przekroczenie opłaconego czasu parkowania w ciągu 6 kolejnych dni po dniu wystawienia wezwania, opłata wynosi: 50,00 złotych.

Strefa płatnego parkowania ruszy najprawdopodobniej od 1 lutego 2016 r.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 lat temu

Proponuje jeszcze straż miejska powołać

sad
sad
4 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

nie kuś !

Renia
Renia
4 lat temu

Na co pójdą zebrane pieniądze mieszkańców… albo inaczej jaką inwestycje będziemy “wspierać”?
I od kiedy to wchodzi w życie?

sad@wp.pl
4 lat temu
Reply to  Renia

przeciez docho bedzie miala firma ze sprzedala to badziewie no i spolka poboru oplat.Zobaczcie sklad spolki a bedziecie wiedziec.

kociołek
kociołek
4 lat temu

Taka ciekawostka. Na spotkaniu z mieszkańcami Tomiak zapewniał że strefa nie ma na celu zarabianie na mieszkańcach. Czyżby? W Grodzisku stawka abonamentu rocznego dla mieszkańca wynosi 100 zł natomiast w Rakoniewicach 500 zł!!!! Brawo bezRADNI.

Bubu
Bubu
4 lat temu
Reply to  kociołek

Dokładnie, na spotkaniu “mądry pan specjalista od parkometrów” mówił, że cały system wychodzi na zero i jest tylko po to, żeby można było bez problemu zaparkować, a teraz nagle środki mają zwiększyć fundusz budowy dróg. Nie mówienie prawdy prosto w oczy ludziom każdy politykier ma we krwi.

sandwich
sandwich
4 lat temu

Co z osobami niepełnosprawnymi ? ile będzie miejsc dla takich osób i czy te miejsca będą płatne ???? w Wolsztynie, Poznaniu są bezpłatne ! Na planie widać kilka miejsca darmowych czy one zostaną ?

oburzona
oburzona
4 lat temu

od kiedy niby ma to obowiązywac?

ciekawa
ciekawa
4 lat temu
Reply to  oburzona

Właśnie nigdzie nie ma podane od kiedy ma obowiązywać SPP próbowałam wsłuchać się wypowiedź Pana sekretarza czy czasem tego nie powiedział ale mówi bardzo niewyraźnie albo nagłośnienie jest kiepskiej jakości. A gdzie będą handlować kupcy obwoźni bo na miejscach parkingowych chyba nie będą mogli stać

Rakoniewiczanka
Rakoniewiczanka
4 lat temu

Przy gminie tez proponuje płatna strefę parkowania.

sad
sad
4 lat temu

Jak wszedzie male sklepiki sie kończą a strefa im pomaga tylko podjąć decyzje aby sie jeszcze szybciej zamknąć.Gratuluje-apropo wszystkim, ktorzy glosowali za trzeba zrobic strefe przed ich domem a wtedy zobaczymi czy punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia .

sad
sad
4 lat temu

Teraz doczytałem .Środki uzyskane ze strefy mają zwiększyć fundusz budowy dróg i nowych miejsc parkingowych.Jakieś wyliczenia tej kwoty i o jakiej kwocie mówimy netto czy brutto .kto bedzie obsługiwał to dochodowe przedsięwzięcie ?

Stanczyk
Stanczyk
4 lat temu

Pokrzyczeli , pokrzyczeli a płacić i tak będą .Juz zaczął sie zmasowany atak Policji na auta parkujące na rynku i na przechodniów. Chciałbym zobaczyć , wyliczenia strat i zysków tego dziadostwa i kto z radnych będzie udziałowcem w okradaniu mieszkańców .

Jolka
Jolka
4 lat temu

“Wprowadzenie opłat ma ten stan zmienić poprzez zwiększenie rotacji parkujących tam pojazdów” jaka rotacja jak tam nie ma prawie sklepów a piekarnia tez sie zamknie bo nikt 50 gr nie będzie dopłacał do bochenka chleba.Śmierdzi mi tu lobbowaniem ze strony marketów .

Marek
Marek
4 lat temu

Witam.Ponawiam pytanie na forum , bo od zastępcy Burmistrza nie otrzymałem odpowiedzi .Czy przy piekarni Matrans jest przejście dla pieszych czy go niema ? Czy Policja nadal będzie oprawiać tam wolna amerykankę kosztem mieszkańców czy ktoś to załatwi.Czy może byc tak ,iż jeden funkcjonariusz Policji każde mandatem za to ze się nie przechodzi w tym miejscu bo tam niema przejścia a następnego dnia karze sie kierowców za stanie przed przejściem dla pieszych ?Jak miasta nie stać aby zedrzeć te pasy zrobię to sam .Jak tego nie załatwicie zrobię agere na cały kraj .

Marcin PC
Marcin PC
4 lat temu
Reply to  Marek

Proszę się zapoznać z przepisami. Polecam to także funkcjonariuszom. A mandatów proszę nie przyjmować.
Jeśli w odległości co najmniej 100 metrów od miejsca gdzie jesteś, nie ma wyznaczonego przejścia, to możesz przejść przez jezdnię, pamiętać jednak musisz, że tym razem to pojazdy mają pierwszeństwo. Jeśli w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia jest skrzyżowanie (bez wyznaczonych pasów), to wolno przechodzić również na tym skrzyżowaniu.

Marcin PC
Marcin PC
4 lat temu
Reply to  Marek

Prawo o ruchu drogowym

Art. 13. Zasady przechodzenia przez jezdnię lub torowisko

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

mieszkanka
mieszkanka
4 lat temu

Dlaczego wszyscy byli za strefa czy to opozycja do P.Wajsa czy dostaną premie z tego parkingu. O co tak naprawdę chodzi ? Bardzo ciekawa dyskusja jeden człowiek pofatygował sie o rozpytał innych jak to działa i co jest lepsze a reszta to tylko przyklepła i aby wziąć dietkę i do chaty.

Marcin PC
Marcin PC
4 lat temu

W Poznaniu roczny abonament kosztuje 120 zł (10zł mies 1 pojazd) link w załączniku http://zdm.poznan.pl/parkow….

Marcin PC
Marcin PC
4 lat temu

Dlaczego jest tak wysoka opłata roczna dla mieszkańców strefy. W Grodzisku Wlkp jest 100zł na rok a w Poznaniu 120. Ale w Rakoniewicach 500 zł. gratulacje do władz. Życzę powodzenia w następnych wyborach.

20
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x