W Rakoniewicach będzie można oddać honorowo krew

Do Rakoniewic zawita ambulans do pobierania krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Cennym darem krwi będzie można się podzielić 2 czerwca.

Rejestracja dawców przewidziana jest od godziny 9.30 do 14.30. Pamiętajmy, że krew to najcenniejszy lek, którego nie da się wyprodukować. Oddając ją ratujemy zdrowie lub życie drugiego człowieka.

Krew mogą oddawać osoby zdrowe pomiędzy 18, a 65 rokiem życia i ważące powyżej 50 kg. Należy posiadać przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem oraz numerem pesel, aby mógł się zarejestrować.

W ankiecie, którą wpienienia potencjalny krwiodawca są zawarte podstawowe pytania, które pozwalają mu zorientować się o swoim stanie zdrowia, a lekarzowi w sposób kompetentny odpowiedzieć, czy ten dawca może oddać krew. Choroby, które wykluczają z oddania to np. padaczka, przewlekłe zapalenie płuc, astma, poważne choroby serca, skóry, np. łuszczyca, bielactwo nabyte. Krew ma pomóc naszym pacjentom, dlatego kwalifikacja musi być na tyle rzetelna, żeby nie było ryzyka przeniesienia chorób wirusowych – zapalenia wątroby typu C, typu B. HIV-u, kiły czy innych schorzeń, które ewentualnie mogą wpłynąć na zdrowie i stan pacjentów.

Krew jest niezastąpiona. Do tej pory nie udało się wyprodukować jej sztucznego odpowiednika. Krwią może podzielić się tylko człowiek z drugim człowiekiem.

Fot. RCKiK Poznań

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.