Sprzedający węgiel przy gorzelni w Grodzisku oferuje reszki zapasów „orzecha” po 1200 zł/tona. W punkcie sprzedaży w Opalenicy ten sam gatunek to już wydatek 1290 zł/t. Nowa dostawa cenionego jakościowo „orzecha jedynki” będzie po ok. 1600 zł /t – przewiduje handlowiec w Grodzisku.

Jeszcze więcej trzeba zapłacić w sklepie internetowym oferującym opał workowany. Marka własna, wg strony możliwa do kupienia w Rakoniewicach, to ok. 1609 – 1630 zł. Tendencję drożejącego węgla można zaobserwować także w grodziskim markecie budowlanym. Nowe dostawy gorszej jakości energetycznej 22MJ/kg (1200 zł/t) są droższe od węgla lepszej jakości 26MJ/kg (1100 zł/t) z dostaw wcześniejszych.

            Jeszcze mamy – dlaczego? (…) z węglem jest problem… – dowiadujemy się dzwoniąc do firmy Anex w Wielichowie, zanim zapytaliśmy o ceny. Potwierdzają się tym samym doniesienia mediów /businessinsider.com.pl/, opisujących „dużą nerwowość na rynku węgla”. Donoszą, że latem ceny opału jak kiedyś nie spadały, ale skoczyły o 30%. Sprzedawcy hurtowi wprowadzają nawet limity zakupów. To wróży dalszymi wzrostami.

            W Wielichowie jest jeszcze węgiel po 1000 – 1050 zł/t z kopalni Wesoła i Marcel. Co dostawa to drożej – mówi sprzedający. Kolejne dostawy będą już po ok. 1200 zł/t. Węgiel hurt w internetowej ofercie kopalni Staszic, w zależności od jakości to wydatek 920 – 1050/t. Zima dla ogrzewających węglem wcale nie będzie należała do tańszych.

A2M

0 0 głosów
Ocena artykułu

NAJNOWSZE PUBLIKACJE

Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze