Tymczasowy areszt wobec pijanego kierowcy po wypadku w gminie Rakoniewice

Sąd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim zastosował tymczasowy areszt wobec 24 letniego obywatela Niemiec pochodzenia tureckiego, który będąc w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek drogowy.

Na drodze powiatowej pomiędzy miejscowościami Rakoniewice, a Wioska kierując VW Passatem wjechał do przydrożnego rowu. W wypadku najbardziej ucierpiał jeden z pasażerów, który z podejrzeniem pęknięcia podstawy czaszki został przetransportowany do najbliższego szpitala.

27 czerwca br. kilka minut po godzinie 22:00 na trasie pomiędzy Rakoniewicami, a Wioską doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu osobowego maki VW Passat. Według ustaleń poczynionych przez policjantów z grodziskiej drogówki wynika, że kierujący 24-letni obywatel Niemiec jadąc samochodem osobowym marki VW Passat na łuku drogi powiatowej oznaczonej podwójną linią ciągłą podjął manewr wyprzedzania innego pojazdu. W pewnym momencie kierowca stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu. Oprócz kierowcy w samochodzie podróżowało jeszcze dwóch pasażerów, obywateli Ukrainy.

Jeden z pasażerów nie odniósł poważniejszych obrażeń, jednakże drugi z podróżujących z podejrzeniem pęknięcia podstawy czaszki został przetransportowany do najbliższego szpitala. Podczas rozmowy z kierowcą, który wyszedł o własnych siłach, policjanci wyczuli woń alkoholu. Na miejscu kierowca przyznał się, że spożywał alkohol, ale odmówił badania alkotestem. Zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami została od niego pobrana krew do dalszych badań. Późniejszy wynik potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy i ostatecznie okazało się, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu. Z uwagi na brak przeciwwskazań lekarskich kierowca spędził najbliższą noc w policyjnym areszcie.

Decyzją Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim w dniu 30 czerwca br. wobec 24-letniego kierowcy zastosowano areszt tymczasowy na okres kilku miesięcy. Postępowanie w sprawie zaistniałego wypadku drogowego przeprowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim pod nadzorem grodziskiej Prokuratury Rejonowej.

Przyjęta w marcu tego roku przez Sejm nowelizacja przepisów kodeksu karnego i wykroczeń przewiduje zaostrzenie kar dla kierowców, którzy spowodują wypadek w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środka odurzającego, a skutkiem będzie śmierć osoby, albo jej ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Zmiana przewiduje wzrost dolnej granicy kary. Sprawca takiego wypadku trafi teraz na minimum 2 lata do więzienia (maksymalnie na 8 lat). Wcześniej dolną granicą było okres 9 miesięcy. Co ważne, nie będzie już możliwe wydania wyroku w zawieszeniu.

KPP Grodzisk Wlkp.

Wybrane dla Ciebie