Tragiczny wypadek na drodze krajowej

6 lutego 2018 r ok. godz. 15 na drodze krajowej nr 32 w pobliżu skrzyżowania z drogą w kierunku Goździna doszło do tragicznego w skutkach wypadku. 21-letnia kobieta, przebiegając przez jezdnię, została potrącona przez kierującą samochodem BMW. Potrąconą kobietę helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował do szpitala. W wyniku poniesionych obrażeń potrącona zmarła. Kierującej samochodem, ze względu na stan po wypadku, udzielono pomocy.

W pobliżu miejsca zdarzenia znajduje się przystanek autobusowy. Nie ma przejścia dla pieszych. Jest to teren niezabudowany. Ruch na drodze jest duży. Jedyną ochroną niechronionych uczestników tego ruchu jest ich własna uwaga i czujność kierowców.

Na wielkopolskich drogach Policja cały czas odnotowuje wysoką ilość zdarzeń drogowych. Najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo na drogach kategorią uczestników ruchu są piesi i rowerzyści. Co czwarta osoba, która ginie na drogach to pieszy, a co piąta osoba ranna biorąca udział w zdarzeniu drogowym, to również niechroniony uczestnik ruchu drogowego.

Dziś w całej Wielkopolsce rusza kolejna edycja działań Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego, których zadaniem jest eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego.

To kolejna edycja działań kontrolno-prewencyjnych skierowanych na eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego. Okres zimowy to szybko zapadający zmrok i zmienne warunki pogodowe. Ujemne temperatury, opady deszczu i śniegu w znaczący sposób pogarszają przyczepność i wydłużają drogę hamowania pojazdów.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, niezależnie czy poruszają się w terenie zabudowanym, czy poza nim, muszą zachować szczególną uwagę. W starciu z jakimkolwiek pojazdem mechanicznym ich szanse na przeżycie są niewielkie. Dlatego bycie widocznym oznacza jednocześnie bycie bezpiecznym. Tę „starą” prawdę znają wszyscy, ale jeszcze wielu pieszych nie używa elementów odblaskowych poruszając się po zmierzchu po poboczu lub po jezdni. Pamiętajmy, że poza terenem zabudowanym noszenie odblasków to obowiązek. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich również w mieście.

Podczas działań policjanci będą zwracali uwagę na wzajemne relacje pomiędzy pieszymi, rowerzystami i kierującymi pojazdami. Wzajemny szacunek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa!

W 2017 roku na terenie wielkopolski doszło do 500 wypadków i 380 kolizji z udziałem pieszych z winy kierujących. 506 osób odniosło rany, a 35 zginęło. Natomiast z winy pieszych doszło w ubiegłym roku do 208 wypadków i 181 kolizji. 172 osoby zostały ranne, a 39 osób zginęło. Wśród kierowców główną przyczyną zdarzeń drogowych jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (339 wypadków i 217 kolizji, 340 osób rannych, 21 osób zabitych).

Natomiast dominującym przewinieniem wśród pieszych jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (96 wypadków i 104 kolizje, 76 osób rannych, 21 osób zabitych).

Zdjęcie Rakoniewice 112

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.