„To możesz być Ty”

DSCN9160

W dniach 14 oraz 18 marca 2016r.w Zespole Szkolno- Gimnazjalnym w Rakoniewicach zostały przeprowadzone warsztaty o charakterze profilaktyczno- szkoleniowym. Prowadzący – Katarzyna Kubaczyk – psycholog pracująca w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wielkopolskim oraz Andrzej Hercog- pedagog, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, spotkali się z uczniami klas 1, 2 i 3 gimnazjum.

Głównym tematem warsztatów było zjawisko przemocy w rodzinie, a także przemocy rówieśniczej, w zakresie której duży nacisk został położony na zagadnienia dotyczące cyber-przemocy. Wspólne wnioski jakie pojawiły się podczas tych spotkań to ogólne przeświadczenie, że młodzi ludzie codziennie korzystając internetu, a zwłaszcza z portali społecznościowych, mniej lub bardziej świadomie zadają sobie wiele krzywdy funkcjonując w roli sprawców cyber-przemocy a młodzież bardzo często nie zastanawia się nad konsekwencjami takich działań. Podczas warsztatów poruszono także tematykę uzależnień oraz handlu ludźmi. Ten ostatni temat został poprowadzony w oparciu o autorski komiks pana Andrzeja Hercoga „To możesz być Ty”. Z uwagi na duże doświadczenie pana Hercoga, który jest także założycielem Ośrodka Interwencji Kryzysowej „Dom Pomocna Dłoń” w Błońsku. Podczas spotkań przytaczano realne przykłady ofiar handlu ludźmi oraz sprawców i ofiar przemocy w rodzinie. Omówiono mechanizmy i fazy przemocy w rodzinie, objawy w zachowaniu, po których można rozpoznać tendencje przemocowe partnera, gdzie można się zwrócić o pomoc będąc ofiarą lub świadkiem przemocy, a także – jakie konsekwencje niesie za sobą wieloletnia przemoc. Z uwagi na duże ograniczenia czasowe, dość ogólnie przedstawiono powyższą tematykę. Jednym z głównych założeń warsztatów było uświadomienie młodym ludziom, że już teraz mogą modelować swoje zachowanie, nawyki, przekonania, które w przyszłości będą miały bezpośredni wpływ na ich funkcjonowanie w roli matek, żon, ojców, mężów, itp. Młodzież została także uwrażliwiona na to, że mając wiedzę na temat przemocy, która dzieje się „obok”, w sąsiedztwie, u kolegi w domu lub innym znanym bądź mniej znanym środowisku – każdy jest zobowiązany powiadomić odpowiednie instytucje, gdyż jest to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności. Uczestnicy warsztatów zostali uwrażliwieni również na przemoc rówieśniczą, którą wzajemnie stosują wobec siebie na co dzień. Ponadto w temacie przemocy w rodzinie uczniowie mieli okazję przyjrzeć się bliżej stereotypom na temat przemocy, a także wypowiedzieć się na temat roli kobiety i mężczyzny we współczesnym, polskim domu.

Poziom świadomości gimnazjalistów na temat problematyki zjawisk patologicznych występujących w rodzinie i w społeczeństwie jest bardzo zróżnicowany, co wynika z osobistych doświadczeń, a także z poziomu dojrzałości. Warto podkreślić, że dużym zasobem młodych ludzi jest ich ciekawość i otwartość na tak trudne, a zarazem ważne tematy. Satysfakcjonująca była aktywność i interakcja uczniów (również na różnorodnym poziomie w różnych klasach). Pozwoliło to poruszyć problemy, które dotyczą lub mogą w przyszłości dotyczyć każdego z nich.

Hasło „Bici biją”- nie jest pustym sloganem. Wzorce jakie obowiązują w naszych rodzinach kształtują nasze przyszłe zachowania. Jednak nie trzeba odtwarzać tych samych schematów. Każdy ma potencjał do tego, by kreować własną rzeczywistość i budować zdrowe relacje zgodnie z własnym sumieniem. Jednak by nieprawidłowe zachowania naszych rodziców nie weszły nam w nawyk, musimy być tego świadomi. Prelegenci mają nadzieję, że chociaż w części młodych ludzi, z którymi mieli przyjemność się spotkać, pojawiła się podobna refleksja. Bo warto żyć świadomie.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x