Spotkanie informacyjne nt. Środowiskowego Domu Samopomocy

4

Działania na rzecz osób niepełnosprawnych wymagają wiele zaangażowania, nie tylko samych rodziców i opiekunów. Potrzebne jest także wsparcie podmiotów i instytucji, by osobom niepełnosprawnym żyło się lepiej.

Jedno jest pewne, zasługują na to. Dlatego w dniu 24.08.18r odbyło się spotkanie, na którym omówiono działalność Środowiskowego Domu Samopomocy. Organizatorami spotkania było Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „SERCE” z Rakoniewic oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło z Grodziska Wlkp.

Spotkanie dofinansowane zostało ze środków Centrum PISOP z Leszna przy współpracy Urzędu Gminy Rakoniewice. Prelekcja przygotowana została przez PSONI z Opalenicy oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Sielinka.

Tematem spotkania były zasady funkcjonowania oraz finansowania ośrodka wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Na zaproszenie odpowiedziało ok. 50 osób, które aktywnie brały udział w dyskusji z prowadzącymi spotkanie oraz prelegentem. Rodzice i opiekunowie podkreślali, że opiekując się swym dorosłym niepełnosprawnym dzieckiem trudno im pogodzić różne zaistniałe sytuacje, kiedy są zmuszeni gdzieś wyjechać, choć na kilka godzin, a nie mają możliwości pozostawienia dziecka samego w domu, pozbawionego odpowiedniej opieki. Ośrodek, który miałby powstać nie tylko zapewniałby opiekę, ale rozwijałby umiejętności uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, a udział w rehabilitacji rozwijałby ich samodzielność w życiu codziennym.  Podczas spotkania obecni byli nie tylko rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych oraz przedstawiciele – organizatorzy spotkania, ale również P. Halasz – Wójt Gminy Kamieniec, M. Wiśniewska- przedstawicielka PCPR  z Grodziska Wlkp. oraz K. Bączyk – Sołtys Rostarzewa.

400 2334 4000 40133

Rozmawiano na temat obecnej sytuacji rodzin, które sprawują stałą opiekę, dyskutowano na temat potrzeb i problemów, czasem trudnych do rozwiązania. Obecni na spotkaniu rodzice pytali o szczegóły, m.in. na jakiej zasadzie rekrutowani są uczestnicy, gdzie kierować wniosek, czy zapewniony będzie dowóz na zajęcia, ilu pracowników będzie sprawowało opiekę i z jakimi kwalifikacjami oraz w jakich godzinach ośrodek będzie czynny. Pytań było wiele, a pierwsze spotkanie wzbudziło nadzieję, że może uda się zapewnić rehabilitację tym, którzy czekają w niektórych przypadkach od kilku lat.

Możliwość spotkania jest jednym z pierwszych kroków podejmowanych w procesie utworzenia ośrodka wsparcia. Zainteresowanie rodziców doprowadziło do ustalenia kolejnego spotkania w połowie września w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „SERCE” w Rakoniewicach, na które organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy mają wśród znajomych czy rodziny osoby niepełnosprawne.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x