Spotkanie dotyczące strefy parkowania. Apel WMP.

Dziś o godz. 13.00 w Rakoniewicach odbyło się spotkanie dotyczące projektu wprowadzenia na rynku strefy płatnego parkowania.  O tym, że nie ma lepszego pomysłu przekonywał ekspert firmy, która zajmuje się organizacją płatnych parkingów.

Na wątpliwości mieszkańców dotyczące zwiększenia zatłoczenia sąsiednich ulic po wprowadzeniu strefy na rynku odpowiadał, że można strefę rozszerzyć, oraz że zawsze są “skutki uboczne”. Zarysował wielki problem z parkowaniem i przedstawił jedyne lekarstwo jakim jest strefa.

Gmina zarobi tylko 50 tysięcy rocznie – jeśli będzie kasować 1,6 zł za godzinę parkowania. Jeśli złotówkę – wyjdzie na tak zwane “zero”.  Ekspert sugeruje jednak 1,6 zł – tak, aby gmina coś jednak zarobiła (przeznaczy na drogi). Burmistrz zarzeka się, że nie chodzi o zarobek gminy i wyciąganie pieniędzy z kieszeni podatnika.

Ewentualne wprowadzenie strefy musi się odbyć w drodze uchwały przyjętej przez radnych. Strefą może zarządzać spółka komunalna. Rolą firmy reprezentowanej dziś przez eksperta będzie wtedy tylko projekt, uruchomienie i doradztwo.

Apel kierownik Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa Anny Formaniewicz skierowany do burmistrza:

W związku z planowaną reorganizacją rakoniewickiego rynku, pod kątem usprawnienia ruchu motoryzacyjnego oraz wprowadzeniem płatnej strefy parkowania, zwracam się do Pana Burmistrza, Przewodniczącego Rady Miasta oraz Radnych z prośbą o uwzględnienie w przygotowywanym projekcie, ruchu turystycznego na terenie Rynku.

Bardzo proszę o wydzielenie osobnej strefy dla autokarów wycieczkowych oraz busów, którymi przyjeżdżają do Rakoniewic turyści nie tylko z całej Polski, lecz również z zagranicy. W większości są to osoby przyjeżdżające do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa, ale magnesem dla nich jest również tematyka Michała Drzymały oraz wyjątkowa architektura rakoniewickiego ryneczku. Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa przyjmuje rocznie już ponad 24 tys. turystów. Jest to ogromna promocja i reklama nie tylko dla Muzeum, ale przede wszystkim dla miasta. Osoby przebywające na terenie Rakoniewic korzystają z usług handlowych min. sklepy i restauracje. Należy zaznaczyć że bardzo liczną grupę stanowią osoby niepełnosprawne, ludzie starsi oraz przedszkolaki. Odpowiednie przygotowanie miasta na przyjęcie takiej ilości osób z zewnątrz będzie odebrane jako troska i szacunek dla ludzi, dla kultury i zabytków.

Pragnę nadmienić że podczas mojej 39 letniej pracy w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa kilkakrotnie uczestniczyłam w zmianach reorganizacyjnych rakoniewickiego ryneczku , występując z prośbą do Władz Miasta zawsze miałam na celu dobro muzeum , miasta oraz turystów.

Wiem że projekty żądzą się swoimi prawami, ale proszę o zwrócenie uwagi na pojawiający się problem, o konsultację oraz zastanowienie się nad propozycją wydzielenia strefy dla autokarów przy rakoniewickim rynku, zjazd z drogi krajowej na wysepkę/ obecnie wydzieloną dla samochodów osobowych/. Propozycja taka wyeliminowałaby ruch autokarów ulicami miasta, autokary miały by ułatwiony wjazd i wyjazd z miasta korzystając tyko z drogi krajowej. Jeszcze raz zwracam się do Pana Burmistrza, Pana Przewodniczącego oraz Radnych z prośbą o podjęcie słusznej i mądrej decyzji , która zaważy na kilka następnych lat nie tylko na życiu mieszkańców Rakoniewic ale i turystów odwiedzających nasze piękne Miasto.

Wybrane dla Ciebie