Seniorzy z Rakoniewic stracili pieniądze. Poseł zwrócił się do ministra Ziobry.

Seniorzy ze Stowarzyszenia Złota Jesień w Rakoniewicach stracili prawie siedem tysięcy złotych. W sprawie interweniował poseł Jan Dziedziczak (PiS), który zwrócił się do ministra Ziobry o objęcie prokuratorskiego postępowania “szczególnym nadzorem”.

Z informacji przekazanych ministrowi wynika, że Stowarzyszenie seniorów „Złota Jesień” odpowiadając na ofertę firmy Sollus Entertaiment sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu kupiło 100 biletów na przedstawienie organizowane przez tę firmę w Poznaniu. Dystrybutorem biletów była firma Tixer Sp. z o.o., która sprzedała bilety na kwotę 6700 zł.

Na krótko przed terminem przedstawienia firma Sollus poinformowała drogą mailową, że przedstawienie się nie odbędzie, a należność za bilety zostanie zwrócona po 30 dniach. Niestety, kontakt z firmą się urwał, biura opustoszały, a pieniędzy we wskazanym terminie nie oddano. Sytuacja ta powtórzyła się w kilku miejscach w kraju i wygląda na zorganizowaną akcję wyłudzania pieniędzy od seniorów.

-zauważa poseł w piśmie do Prokuratora Generalnego

W ten sposób odwołano kilkanaście koncertów w Zabrzu, Łodzi, Poznaniu, Gliwicach, Warszawie, a oszukanych może być nawet kilka tysięcy seniorów. Z uzyskanych informacji od seniorów wynika, że wskazane firmy mogą być chronione poprzez prawniczy układ towarzyski, a zbieżność nazwisk pojawiających się w KRS firmy ze znanymi prawnikami – nieprzypadkowa.

-dowiadujemy się z pisma posła Dziedziczaka do ministra Zbigniewa Ziobry

Z informacji przekazanych przez prokuraturę posłowi Janowi Dziedziczakowi pod koniec września ubiegłego roku wiadomo, że w sprawie trwa postępowanie. Śledczy zabezpieczyli znaczną część dokumentacji księgowej, przesłuchali byłych i obecnych pracowników spółek. Prowadzą także analizę danych na zabezpieczonych nośnikach. Prokuratura na bieżąco przyjmuje także zgłoszenia poszkodowanych. Na chwilę przekazania pisma były to 333 osoby. Wiadomo, że poszkodowane zostały m. in. trzy organizacje emerytów na kwotę 11 538 zł.

Prokuratura Okręgowa poinformowała posła również, że dotychczasowa analiza przekazywanych materiałów, będących odzwierciedleniem rzeczywistego toku czynności procesowych podejmowanych w ramach prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Poznań —Grunwald w Poznaniu śledztwa nie uzasadnia konieczności nadzoru służbowego w trybie § 71 ust 6 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 r. Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Sprawa ta nadal znajduje się w bezpośrednim zainteresowaniu Prokuratora Okręgowego w Poznaniu.

Spektakl, na który seniorzy z Rakoniewic kupili bilety miał się odbyć w kwietniu ubiegłego roku. Do chwili obecnej pieniędzy nie odzyskali.

Michał Szała

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.