Rzeźba jesienią stanie na rakoniewickim rynku

P2140003

Milowymi krokami zbliżają się rocznice, o których nie tylko nie wolno zapominać, ale trzeba zawsze pamiętać. To daty ważnie w historii Polski i Wielkopolski.

To rok 2018, w którym obchodzić będziemy 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100- lecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Gmina Rakoniewice również przygotowuje się do tych jakże ważnych wydarzeń, których kulminacją będzie odsłonięcie w centrum miasta Pomnika Pamięci i Wolności.

Monument ten ma upamiętniać także inne wydarzenia, mające wpływ na historię współczesną, w których swoje miejsce zaznaczyli ludzie związani  również z naszą małą ojczyzną. Właśnie rozstrzygnięty został konkurs na rzeźbę, która już jesienią stanie na rakoniewickim rynku.

„Rzeźbiarska wizualizacja Niepodległości(…) czerpie pełnymi garściami z tego, co rdzennie polskie, dumne, nostalgiczne, bohaterskie i patriotyczne – czytamy w opisie dzieła. Zamykając w skończonej formie polską duszę, nasz narodowy temperament, nasze kulturowe dziedzictwo”.

„Komisja konkursowa wybrała właśnie tę propozycję, ponieważ już w założeniach Pomnika Pamięci i Wolności kładliśmy nacisk na uniwersalizm. Do tej pory w centralnym miejscu w Rakoniewicach nie było miejsca, które odpowiadałoby na rocznicowe “potrzeby”. Nie chcemy się zastanawiać, czy przy okazji takiej czy innej rocznicy, wydarzenia, pamięci o osobie itp. iść z kwiatami tu czy może jednak tam. Taka wizja artystyczna w doskonały sposób rozwiązuje te dylematy: każda data, wydarzenie, postać może zostać uczczona właśnie w takim miejscu       i nikt nie będzie zadawał dodatkowych pytań. Poza tym mamy w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a to jakimkolwiek dywagacjom podlegać nie powinno”

– mówi burmistrz Gerard Tomiak.

Informacja UM Rakoniewice

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x