Rozmowa z burmistrzem Rakoniewic, Gerardem Tomiakiem

budowa sala rostarzewo1

Co słychać w Rakoniewicach?  Z Burmistrzem Rakoniewic, dr. Gerardem Tomiakiem rozmawia Franciszek Gwardzik  

­Początek roku zaskoczył wszystkich sytuacją pandemiczną. Czy wpłynęło to w jakiś sposób na realizację inwestycji w gminie Rakoniewice?

GT: Zaplanowane wcześniej inwestycje do realizacji przebiegły i przebiegają zgodnie z planem. Zakończyła się budowa drogi na rakoniewicki stadion, ul. Sportowej – ponad półkilometrowy odcinek kosztował ok. 600 tys. zł. Ponadto realizowana jest duża inwestycja w Rostarzewie -budowa hali sportowej wraz z zapleczem przy szkole podstawowej. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i według zapewnień wykonawcy zakończą się jeszcze w tym roku. Wkrótce rozpocznie się też budowa dwóch krótkich odcinków dróg w Jabłonnie – ul. Leśna i Brzozowa. Umowę z wykonawcą podpisałem w połowie kwietnia. Jak będzie wyglądała realizacja innych przedsięwzięć okaże się już wkrótce, bowiem prognozy związane z wpływami środków do budżetu gminy w chwili obecnej nie napawają optymizmem; może więc nastąpić pewne spowolnienie gospodarcze również na terenie naszej gminy. Cieszę się, że z sukcesem zakończyła się rozbudowa rakoniewickiego przedszkola. Na wyposażenie, we współpracy z firmą zewnętrzną z naszej gminy, udało się zdobyć środki unijne. Cały czas trwają procedury z tym związane. Smuci jednak to, że zaplanowane na 1. czerwca uroczyste otwarcie nowych pomieszczeń nie mogło się odbyć ze względu na sytuację pandemiczną. Mam nadzieję, że czas na wspólne świętowanie nadejdzie jednak nieco później.

 Minął też rok od powstania Rakoniewickiego Ośrodka Kultury. Jak ocenia Pań pracę tej instytucji?

GT:Tak, 1 kwietnia minął rok i to nie żart związany z tą datą. I tu szkoda, że nie mogliśmy fetować pierwszych urodzin. To był bardzo udany rok dla ROK-u. Gizela Ziółkowska, dyrektor placówki, mimo, że znamy się od lat, zaskoczyła pomysłami na wielu płaszczyznach działalności kierowanej przez siebie instytucji. Cieszę się, ze na mapę naszej gminy po prawie 30 latach od zaprzestania działalności w 1991 roku, powrócił znowu dom kultury. Szereg sekcji tematycznych, konkursy, przedsięwzięcia, jakich do tej pory w gminie Rakoniewice nie było, spotkały się z tak entuzjastycznym odbiorem, np. kino na leżakach, a już za miesiąc – kino samochodowe.  Co najważniejsze, do działalności ośrodka kultury, wykorzystaliśmy dostępną, własną bazę lokalową – pomieszczenia w budynku przy ul. Kościelnej w Rakoniewicach, wyremontowana została sala widowiskowa przy ul. Krystyny (dawny dom kultury) oraz w tym samym budynku salka sekcyjna po pomieszczeniach OPS-u. Ponadto w skład zasobu lokalowego ROK-u wchodzi też tzw. czerwona szkoła w Rostarzewie, gdzie swoją siedzibę ma orkiestra dęta. Wiem, że Rakoniewicki Ośrodek Kultury jeszcze nie raz nas pozytywnie zaskoczy i z pewnością nie zwolni tempa.

 Czy w dalszym ciągu w planach pozostaje budowa basenu przyszkolnego w Rakoniewicach?

GT:Oczywiście. Mam nadzieję, że nie „odpłynie” nam ta inwestycja (śmiech)…Tak poważnie, to przygotowywana jest dokumentacja projektowa wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami do ogłoszenia przetargu na budowę. Kiedy to nastąpi, czas pokaże, ale podkreślam, że nie rezygnujemy z tego przedsięwzięcia. Zdaję sobie sprawę z szeregu trudności, jakie mogą się pojawić w związku ze spowolnieniem gospodarczym i czasem po pandemii koronawirusa.

 Jeśli o trudnościach już mowa, to jakie dotknęły gminę Rakoniewice?

GT: Myślę, że takie, jak wiele innych gmin czy nawet wszystkie w naszym kraju związane oczywiście z ograniczeniami we wszystkich aspektach życia codziennego. Najważniejsza rzecz to pomoc i wsparcie dla przedsiębiorców. Rada gminy podjęła dwie uchwały umożliwiające przedsiębiorcą skorzystanie z pomocy finansowej na podstawie przepisów tzw. ustawy antycovidowej. Nie oznacza to, że ci, których te przepisy nie obejmują pozostaną bez wsparcie. Na zasadach ogólnych rozpatrzony zostanie każdy wniosek, w sposób indywidualny i jeśli będzie taka potrzeba, podatki będą umarzane, odraczane, rozkładane na raty.

Niewątpliwie dużym utrudnieniem jest to, że nasze dzieci nie chodzą do szkół i przedszkoli, chociaż w ostatnim czasie w ograniczonym zakresie uległo to niewielkiej zmianie – zorganizowane są zajęcia opiekuńczo – wychowawcze, rewalidacyjne i konsultacje dla uczniów klas starszych. Niestety decyzje MEN-u, co do sposobu prowadzenia zajęć, mam tu na myśli sposób zdalny, delikatnie mówiąc, dalekie są od doskonałości. Nikt nie był na to przygotowany: ani szkoły, ani nauczyciele, ani rodzice, nie wspominając o najważniejszych – uczniach. I dziś wszyscy mają tej sytuacji dość.

Od połowy marca sporym utrudnieniem dla mieszkańców było też ograniczenie funkcjonowania urzędów. Również my, pragnąc zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, wprowadziliśmy ograniczenia związane z dostępem do urzędu, nie zaprzestając jednocześnie obsługi mieszkańców. Myślę, że wszyscy podeszli do tego z dużym zrozumieniem, za co dziękuję.

 Była już mowa o drogach gminnych, ale nie zapominajmy o krajówce nr 32 oraz drogach powiatowych i wojewódzkich.

GT: Tak, nie zapominamy. Jest wiele spraw, które tak mi się wydaje nie zostanie „załatwionych”, bo ktoś tam, gdzieś tam, albo nie widzi, albo nie wie, albo nie chce… Tak to przynajmniej z mojej perspektywy oceniam. Jest to nie raz niesłyszany głos wołającego na pustyni…Przykładem niech będzie to, że w rządowym programie budowy 100 obwodnic nie znalazła się inwestycja dotycząca Rostrzewa, Rakoniewic i Ruchocic. Na pismo w tej sprawie wysłane do Ministerstwa Infrastruktury otrzymaliśmy ogólnikową odpowiedź, że cytuję: w miarę dostępnych środków finansowych resort infrastruktury będzie dążył do zapewnienia coraz większego bezpieczeństwa i komfortu na drodze krajowej nr 32”. Ręce opadają…Cieszy natomiast to, że z Funduszu Dróg Samorządowych na terenie naszej gminy, przy prawie dwumilionowym wsparciu z naszego budżetu, powiat grodziski będzie realizował warte ponad 20 milionów dwie inwestycje: kompleksowa budowa drogi Grodzisk – Gnin oraz odcinek na terenie gminy Rakoniewice, na drodze Wielichowo – Wolsztyn przez Tarnowę.

27 maja minęła 30 rocznica pierwszych wyborów samorządowych. Jak Pan ocenia reformę samorządową i działalność samorządów lokalnych.

GT: Wszystko tak naprawdę zapoczątkowała ustawa o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 roku, a to, co się wydarzyło 27 maja tego samego roku było czymś wspaniałym. To nie był podmuch demokratycznej wolności, to było TSUNAMI, na które złożyła się siła pojedynczych głosów lądujących w wyborczych urnach. Tak, rodzi się samorząd lokalny, lokalnie sam ma się rządzić…i rzeczywiście tak się dzieje. To tutaj, na miejscu, na tak zwanym „dole” najlepiej wiemy, co jest nam potrzebne. To tutaj radni gminni decydują o powstawaniu kolejnych chodników, dróg, wszelkich udogodnień, by TUTAJ – i nie jest to pusty slogan – po prostu żyło się lepiej. Lokalność jest, istnieje, żyje! Ją się po prostu czuje na każdym kroku, szczególnie w mniejszych środowiskach, jakim jest również nasza gmina – Rakoniewice. Z bliska wszystko przecież widać lepiej, dokładniej, zauważa się drobne szczegóły, które są niewidoczne z daleka. Dlatego właśnie twórcom reformy samorządowej zależało na tym, by problemy, tu, na miejscu, rozwiązywali ludzie, tu, na miejscu. Nie Poznań, nie Warszawa, nie jakiś inny ośrodek, w którym – być może – ktoś nawet nie wie o naszym istnieniu, ale MY, sami, poprzez wybieranych radnych, wójtów, burmistrzów. Czysto, prosto, uczciwie, czytelnie. Bez żadnych algorytmów, przeliczników, progów wyborczych, metod D’Honta itp. Działalność samorządu lokalnego to nie burmistrz, wójt, prezydent wraz z radnymi, urzędy i urzędy i urzędnicy, ale przede wszystkim namacalne efekty ich pracy i decyzji, które przekładają się drogi, chodniki, obiekty sportowe, place zabaw, szkoły, przedszkola, niezbędną infrastrukturę pozwalającą na codziennie funkcjonowanie. Reforma samorządowa zakończyła się pełnym sukcesem, a ja cieszę się, że mogę być jej uczestnikiem dzięki zaufaniu, jakim obdarzyli mnie mieszkańcy miasta i gminy Rakoniewice.

Zdjęcia z budowy sali gimnastycznej w Rostarzewie. 

źródło: Powiaty Gminy

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x