Rostarzewska Młodzieżowa Orkiestra Dęta podbiła Rosję

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rostarzewa 4 maja w godzinach wieczornych wróciła ze swojej dziesięciodniowej wyprawy do Rosji.

Był to największy w historii orkiestry wyjazd, który przyniósł jej członkom wiele wspaniałych wrażeń, wspomnień i sukcesów.

Muzycy wyjechali wcześnie rano 25 kwietnia. Po 12 godzinach podróży zatrzymali się na jeden dzień w stolicy Litwy, w polskim hotelu „Pan Tadeusz”. W Wilnie zwiedzili Ostrą Bramę, Kościół św. Anny, Kościół św. Piotra i Pawła, Muzeum Adama Mickiewicza oraz Plac Katedralny, w tym Bazylikę archikatedralną św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. Po całodniowym zwiedzaniu czekała udali się w ponad dwudziestogodzinną podróż autokarem do miejscowości Ramienskoje. Tam zespół zatrzymał się na 5 dni.

W Rosji MODR brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr EUROORKIESTRA Moskwa – Źhukowsky 2018. Celem tego festiwalu jest utworzenie przez muzyków z całej Europy jednej, wielkiej, festiwalowej Orkiestry i wspólne wykonanie Koncertu Finałowego.

Benefis ten przyniósł zarówno orkiestrze jak i grupie tanecznej ogromny sukces. Orkiestra została jego laureatem. Grupa mażoretek zyskała miejsca na podium. Grupa tamburmajorek i grupa pomponistek – I miejsce.

Dodatkowo dwie tamburmajorki zdecydowały się wziąć udział w konkursie solo. Dzięki temu Ewelina Kokornaczyk zwyciężyła, stając na I miejscu, a tuż za nią, bo na II miejscu znalazła się Maja Bernad. W ogólnej klasyfikacji dziewczyny zajęły II miejsce!

Warto wspomnieć, że 9 osób z orkiestry zostało szczególnie wyróżnionych i mało okazję zagrać w Symfonicznej Orkiestrze Festiwalowej, a byli to: Magdalena Lorenz, Marta Wojtkowiak, Łukasz Bargiel, Maciej Koliński, Tomasz Apolinarek, Martyna Lulkiewicz, Patryk Dolata, Marcin Woś oraz Łukasz Furmanowicz.

Nie dośc tego. Kapelmistrz rostarzewskiej orkiestry Dariusz B. Basiński miał przyjemność dyrygować Orkiestrą Festiwalową, a utwory, które dyrygował to „Farandola” – Georga Bizeta i „Polonez” z filmu „Pan Tadeusz” – Wojciecha Kilara.

29 kwietnia orkiestra gościła w Szczełkowie – rejonem zaprzyjaźnionym z Gminą Rakoniewice, gdzie zostali przywitani chlebem i solą oraz krótkim występem artystycznym. Zespół spotkał się tam również z Orkiestrą Dętą Miasta Szczełkowa. Jedni i drudzy dali koncert, a na koniec wspólnie zagrali utwór „Pożegnanie Słowianki” – Wasyla Agapkina.

Oprócz zagrania sześciu koncertów znalazł się też czas na zwiedzanie Moskwy. Zarówno w nocy, kiedy cała stolica jest oświetlona i wygląda piękne oraz w dzień. Ostatniego dnia, w dzień wyjazdu muzycy oraz grupa taneczna mieli, aż 9 godzin, by poznać miasto. Dzięki uprzejmości pani Ireny Wojciechowskiej, która na stałe mieszka w Rosji udało im się zobaczyć Kreml, GUM, czyli Główny Moskiewski Dom Towarowy z 1893 roku (Wierchnije Torgowyje Riady), Arbat, Plac Czerwony, a przede wszystkim Sobór Wasyla Błogosławionego oraz przejechać się moskiewskim metrem.
W drodze powrotnej, orkiestra znów zatrzymała się na jedną noc w Wilnie. Tam uczciła Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapalając znicze na grobie Matki Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduję się również jego serce.

Maja Michalska

Wybrane dla Ciebie