Remont szkoły w Rostarzewie przerwany. Burmistrz uspokaja.

rostarzewo1

W pierwszym tygodniu sierpnia firma RISET prowadząca prace przy remoncie budynku szkoły w Rostarzewie przerwała roboty.

Wg informacji przekazanych przez burmistrza Rakoniewic powodem przerwania prac był brak wprowadzenia zmian do umowy polegających na wydłużeniu terminu realizacji i podniesieniu wysokości wynagrodzenia, czego oczekiwał wykonawca.

Gmina nie zgodziła się na aneks do zawartej w kwietniu 2013 r. umowy. Wykonawca miał wystarczająco dużo czasu, aby zapoznać się z warunkami umowy i odstąpić od niej – powiedział Gerard Tomiak.

12 sierpnia urzędnicy z Rakoniewic, zgodnie z procedurami, wezwali firmę do powrotu na plac budowy. Wezwanie nie przyniosło pożądanego rezultatu.

W zaistniałej sytuacji, w zgodzie z obowiązującymi regulacjami, sporządzono inwentaryzację stanu zaawansowania prac, a także protokół rozbieżności.

Pośpiesznie rozpoczęto też procedurę wyłonienia „z wolnej ręki” wykonawcy, który dokończy rozpoczęte prace. Potencjalny wykonawca odbył wizję lokalną w terenie przed południem 19 sierpnia 2013 r,.

Koszty dokończenia prac będą miały wpływ na koszt całkowity robót i w związku z tym na środę zwołana została nadzwyczajna sesja, która wprowadzi stosowne zmiany do budżetu.

Burmistrz Gerard Tomiak uspokaja. Administracja  robi wszystko, aby rok szkolny w Rostarzewie rozpoczął się zgodnie z planem.

Wykonawca  powód przerwania prac widzi w błędach projektu. Mariusz Wiliński z firmy RISET powiedział, że w projekcie, który firma otrzymała do realizacji zostały podane niezgodne z normami wymiary windy dla niepełnosprawnych. Po zgłoszeniu tego u inwestora, czyli gminy, wykonawca otrzymał polecenie wykonania zadania zgodnie z projektem.

Na to nie mógł się jednak zgodzić, gdyż wykonanie tej windy zgodnie z założeniami projektu skutkowałaby tym, że organ nadzoru budowlanego nie odebrałby tak wykonanych prac.

Jak było rzeczywiście? Sprawa najprawdopodobniej znajdzie swój finał w sądzie.

20 sierpnia 2013 r.

W Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się komunikat, że prace w Rostarzewie dokończy firma Całus Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z Borui Nowej

Zobacz komunikat

20 sierpnia 2013 r.

20 sierpnia 2013 do redakcji pgo24.pl wpłynął e-mail od jednostki projektowej zawierający następującą treść:

W związku z informacją, która ukazała się w dniu 19.08.2013r. dotyczącą remontu szkoły w Rostarzewie, jako jednostka projektowa chciałbym sprostować informację, która dotyczy  “TEMATU ZASTĘPCZEGO DLA WYKONAWCY”, jak ja to nazywam , czyli windy. Zapis w projekcie budowlanym jest jednoznaczny ( W ZAŁĄCZENIU OPIS PROJEKTU BUDOWLANEGO W PDF-IE Z ZAKREŚLONĄ INFORMACJĄ DOTYCZĄCĄ WINDY ) określa się w nim, na stronie 11, że winda ma spełniać obecnie obowiązujące normy i być przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych, i dalej w opisie piszemy , iż  dobór urządzenia ma odbyć się przed rozpoczęciem prac w kontakcie z jednostką projektową – inwestor i wykonawca.

Spotkanie takie odbyło się pod koniec czerwca gdzie szczegóły w tej sprawie zostały uzgodnione. Z mojej strony myślę, że wykonawca nie udźwignął ciężaru związanego z przebudową,o czym świadczy tempo robót i stopień ich zaawansowania na dzień zejścia firmy z placu budowy.

Z poważaniem
Sebastian Rękoś.

 

Więcej:

Remont szkoły w Rostarzewie

Podobne:

W trakcie procedury przetargowej padło pytanie dotyczące windy:

ODNOŚNIK DO PYTAŃ w BIP

Kto został dyrektorem szkoły w Rostarzewie
0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
mieszkaniec
mieszkaniec
7 lat temu

W tym Rostarzewie ostatnio dzieją się same dziwne rzeczy.
Właściwy sposób wyłonienia nowego dyrektora szkoły oraz przeprowadzenie nikomu nie potrzebnego remontu szkoły chyba przerasta możliwości władz gminnych.

Kasia
Kasia
7 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Ta sprawa powinien sie zajac prokurator.
150 tys wiecej z wolnej reki.kto jest projektantem czyz nie kolega wojta.oj oj panie wojcie.a firma miala racje schodzac z roboty k

Kasia
Kasia
7 lat temu
Reply to  Kasia

Kara zaplaci gmina i nie tylko.szkoda naszych pieniedzy.ale my juz prawdy nie poznamy

gosia
gosia
7 lat temu
Reply to  mieszkaniec

zgadzam się z Tobą !

solo
solo
7 lat temu

Remont chyba był potrzebny. W nowej szkole dzieci będą miały lepsze warunki!

obserwator
obserwator
7 lat temu
Reply to  solo

lepsze warunki ?? ?? upychając maluchy w budynku szkoły, pomniejszając tym samym metraż przypadający na jedno dziecko.

Agata
Agata
7 lat temu

Ciekawe co robiła w tym czasie Pani dyrektor ?
To ona odpowiada co się dzieje w szkole ?
Pewnie miała tak jak dzieci wakacjach letnie !
A może zatrzymały ją zamieszki w Egipcie 🙂

obserwator
obserwator
7 lat temu
Reply to  Agata

O ile jest mi wiadomo pani Dyrektor nie jest kierownikiem budowy i nie odpowiada za poczynania ekipy budowlanej

gosia
gosia
7 lat temu
Reply to  obserwator

Oczywiście,że nie jest kierownikiem budowy,a to jak się obchodzą z panią dyrektor to świadczy o kulturze władz,była dobrym gospodarzem,a to,że potrafiła powiedzieć swoje zdanie to się nie podobało !

ker
ker
7 lat temu
Reply to  gosia

P. Dyrektor nie pasowała do rządzącego establishmentu – P. Cieślewicz została wybrana przez poprzednią ekipę burmistrza Sieradzana, jako osoba neutralna. Wybory były, wybory na dyrektora są, więc teraz trzeba poszukać swojego kto da się pociągać za sznurki.

Rostarzewo
Rostarzewo
7 lat temu

ten sam remont 150 tys więcej???? Gmina miała przeznaczone ok. 350.000 a od razu wartość wzrosła o tyle? wiadomo jak wyglądają przetargi “z wolnej ręki”, mam nadzieję że burmistrz poinformuje o wyniku rozprawy w Sądzie z byłym wykonawcą,

Obserwator
Obserwator
7 lat temu
Reply to  Rostarzewo

Z tego, co mówi burmistrz wynika, że wykonawca zaniżył cenę i nie dał sobie rady z realizacją zamówienia. Gmina nie miała wyjścia innego jak wybrać najtańszą złożoną ofertę spośród tych, które wpłyneły w przetargu, jeśli spełniały one wymagania. Inaczej być nie może, bo takie jest prawo, że trzeba wybierać najtańszą i nikogo nie obchodzi, czy to są jakieś bzdury, czy realne ceny. W krajach rozwiniętych najtańszą i najdroższą ofertę odrzuca się z automatu. Tak jest np. w Niemczech.

Rost
Rost
7 lat temu
Reply to  Obserwator

właśnie: z tego co mówi burmistrz. może poznałbyś też zdanie Wykonawcy? a jak ma się to do kwoty przeznaczonej na wykonanie zadania w pierwotnym przetargu ok. 330 000 zł. to jest więcej o 60 000 zł od firmy wygrywającej przetarg, ale skąd 150 000???? poza tym jest taka instytucja jak rażąco niska cena, skoro Gmina podpisała umowę to znaczy, że stwierdziła, że ta cena nie jest za niska !!!!!!!

obywatel
obywatel
7 lat temu
Reply to  Obserwator

Nieprawdą jest to iż podmioty zamawiające (tj. w tym przypadku gminy) MUSZĄ wybierać oferty najtańsze. To gmina wybiera kryterium przetargowe, a to że najważniejszym kryterium jest cena to świadczy w sumie o przesadnej oszczędności żeby nie powiedzieć o dziadostwie. Ew. w razie wątpliwości burmistrz ma prawo unieważnić przetarg i przeprowadzić go od nowa.
Niestety, wydarzenia z Polski i doświadczenie m.in. z inwestycji kolejowych czy osławionym odcinku A2 budowanym przez najtańszą chińską firmę COVEC nie nauczyły że oprócz ceny w przetargu powinno się liczyć doświadczenie firmy i ilość oddanych do użytku budów.
PS. Firma RISET nie jest firmą stricte budowlaną, zajmują się głównie cateringiem, domem weselnym i innymi punktami usługowymi ( —> odsyłam do artykułu w “Dzień po Dniu”)

Mieszkaniec opozycjonistaaaa
Mieszkaniec opozycjonistaaaa
7 lat temu

Kwota o jaka ubiegało sie firma z tego co mi wiadomo to była kwota około 12 tys zł
Ale nie w tym problem .problem w tym ze zaplanowana winda była za mała dla osób niepełnosprawnych i osoba na wózku miała by straszne problemy z jej uruchomieniem
.moim zdaniem nie podpisanie aneksu było celowe
By firma zrezygnowała z dalszych prac..a w zamówieniu z wolnej ręki
Znalazły sie pieniądze dużo większe miedzy innym i na ta wieksza windę.szanowni mieszkańcy 12tys a 150 tys
To chyba jest różnica.resztę dopowiedzmy sobie sami

rost
rost
7 lat temu

do powyższego artykułu nalezy wprowadizć jedno sprostowanie!!!!!! to wykonawca odstapił od umowy a nie Gmina Rakoniewice !!!!!

ewka
ewka
7 lat temu

Ciekawe tylko jak to całe zamieszanie odbije się na dzieciach. Kiedy rozpoczną rok szkolny,bo plotek na ten temat jest mnóstwo.Szybciej zakończyły rok szkolny i nie wiadomo kiedy rozpoczną nowy.

Obserwator
Obserwator
7 lat temu

dziwne jeszcze wczoraj komentarze były a dzisiaj info typu :jeszcze nie skomentowano
nie rozumiem??????????????

NowinyLokalne
NowinyLokalne
7 lat temu
Reply to  Obserwator

Wszystkie dyskusje zostaną stopniowo przywrócone. Ich chwilowy brak wynika ze względów technicznych

19
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x