Rakoniewice – zderzenie, szesnaście osób w busie!

Grodziscy policjanci dzisiaj w godzinach popołudniowych podczas pomiaru prędkości w miejscowości Rakoniewice na ulicy Pocztowej byli świadkami zdarzenia drogowego w wyniku, którego 43 letni mieszkaniec pow. wolsztyńskiego, kierujący samochodem Mercedes doprowadził do bocznego zderzenia z samochodem Toyota. Policjanci, których od miejsca zdarzenia dzieliło kilkanaście metrów, pospiesznie udali się na miejsce i podjęli czynności zmierzające do udzielenia pomocy osobom uczestniczącym w kolizji. Ku zdumieniu funkcjonariuszy w Mercedesie uczestniczącym w zdarzeniu drogowym, zamiast dziewięciu osób było szesnaście.

Funkcjonariusze wyjaśniając okoliczności zdarzenia ustalili, że kierowca na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, zjechał na przeciwległy pas, a widząc samochód jadący z naprzeciwka skręcił w prawo doprowadzając do bocznego zderzenia z kierującym samochodem Toyota, który przygotowywał się do wykonania manewru skrętu w lewo.

Na miejscu szybko się okazało, że to nie jedyne wykroczenie, które popełnił kierujący samochodem m-ki Mercedes. W pojeździe zarejestrowanym do przewozu dziewięciu osób, policjanci naliczyli tych osób szesnaście.

W wyniku tego zdarzenia obrażeń ciała w postaci złamania lewej reki doznał kierujący samochodem m-ki Mercedes 43 letni mieszkaniec pow. wolsztyńskiego, który został hospitalizowany w grodziskim szpitalu. Uczestnicy wypadku byli trzeźwi. Za popełnione czyny kierowca odpowie przed grodziskim Sądem za co grozi mu z pewnością surowa kara.

Nie tylko pasażerowie, ale i kierowcy nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczny jest przewóz ludzi przeładowanym samochodem. Nadmiernie obciążony samochód zachowuje się zupełnie inaczej niż przewidział producent. Ma dłuższą drogę hamowania i mniejsze przyspieszenie. Może to uniemożliwić kierowcy uniknięcie niebezpieczeństwa, gdy sytuacja na drodze skomplikuje się niespodziewanie. Przeciążony samochód jest też niestabilny i przy gwałtowniejszym manewrze kierowca traci nad nim kontrolę. Pojazd łatwo może “zatańczyć” na jezdni, wypaść z drogi i przewrócić się. Wtedy niewyobrażalnie tragiczne mogą być skutki dla ludzi, którzy nie siedzą w fotelach lecz stoją w przejściu lub są zapakowani do skrzyni ładunkowej jak worki z kartoflami.

Jednak przewożenie nadmiernej liczby pasażerów i zabieranie ich do towarowej części pojazdu jest wykroczeniem, coraz częściej ujawnianym przez policję i inspektorów ITD.

Korespondencja: KPP Grodzisk Wlkp.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x