Wizerunek mężczyzny, który w Rakoniewicach został nagrany podczas schładzania się w miejskiej fontannie został uwikłany w wyścig clicbaitów plotkarskich portali.

Clickbait to zjawisko internetowe polegające na przyciąganiu uwagi za pomocą tytułów bądź miniaturek, które przesadnie wyolbrzymiają faktyczną treść i/lub znaczenie artykułu.

Clickbait charakteryzuje się sensacyjnym nagłówkiem i/lub miniaturką przyciągającą uwagę, co ma zachęcić do kliknięcia w tak oznaczony materiał oraz (co powoli wchodzi do standardu) jego udostępniania w serwisach społecznościowych. Wykorzystuje zwykle naturalną ciekawość człowieka (ang. curiosity gap) dostarczając krótkie, chwytliwe hasło, które zaciekawia internautę. Hasło to jednak, choć posiada silne zabarwienie emocjonalne, jest na ogół luźno powiązane z treścią samego artykułu (bywa nawet, że nie jest powiązane wcale).

Tym razem do roli haczyka w wyścigu o zainteresowanie użytkowników posłużył filmik z nagraniem, na którym mężczyzna zanurza się w rakoniewickiej fontannie. W krótkim czasie wybuchło zainteresowanie tematem wywołanym przez lokalne media. Zostało ono podsycone przez viralowe oddziaływanie portali plotkarskich, ogólnokrajowych.

Komentatorzy, wypowiadający się w mediach społecznościowych na temat tego zdarzenia z sympatią odnoszą się do mężczyzny, który z dnia na dzień stał się lokalnym “celebrytą”, podkreślając, że niczego złego nie zrobił i raczej nie powinien być karany za swój postępek. P.o. Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grodzisku Wielkopolskim Walerian Silski, cytowany przez myregion.pl, podkreśla jednak, że kąpiel w fontannie jest zabroniona i niebezpieczna dla zdrowia.

Niektórzy idą dalej i wskazują obszary, które powinny bardziej skupiać zainteresowanie, jak na przykład zjawisko spożywania alkoholu na rakoniewickim rynku. Negatywnie oceniają także zjawisko nagrywania i rozpowszechniania wizerunku mężczyzny.

W małym mieście bez specjalnego wysiłku można ustalić kim jest człowiek na nagraniu, nawet jeśli jego twarz jest rozmyta. Znamy zwyczaje ludzi, sposób chodzenia, ulubione miejsca przebywania, specyficzny ubiór, więc z łatwością ustalimy kto jest kim.

2021-08-05

5 1 głosuj
Ocena artykułu

NAJNOWSZE PUBLIKACJE

Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze
MySensacja
MySensacja
5 miesięcy temu

A kto powiedział, że kąpiel w fontannie jest zabroniona? Jest tam info, znak – zakaz kąpieli, regulamin użytkowania fontanny? Jest wiele fontann np. w Poznaniu, które są wykorzystywane jako miejsca ochłody podczas upałów. Może też zdrowe, gdy grozi udar słoneczny? Sensacyjne grafomaństwo też może być niezdrowe.