Radny Wajs utracił mandat. Odbędą się wybory uzupełniające.

19 maja zakończyła się procedura prawna przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie dotyczącej wygaszenia mandatu radnego Panu Dariuszowi Wajsowi. Zdaniem NSA podjęta przez Radę Miejską w Rakoniewicach decyzja była prawidłowa, gdyż w momencie wyborów Dariusz Wajs nie mieszkał na stałe na terenie gminy Rakoniewice, co stanowi konieczny warunek kandydowania w wyborach do Rady Gminy.

Czytaj: Mandat Radnego Dariusza Wajsa wygaszony

Jakie konsekwencje niesie wygaszenie mandatu?

Odbędą się wybory uzupełniające w okręgu nr 1 w Rakoniewicach. W przypadku wygaśnięcia mandatu radnego w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców, wojewoda zarządza wybory uzupełniające, które odbywają się w okręgu, w którym wygasł mandat, na takich samych zasadach jak dla wyborów powszechnych.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarzy (15)

 1. i po cholerę to wszystko,te koszty ,ta zawiść .Problem ten sam co z Trybunałem .Prawo trzeba respektować choćby najgłupsze.Z drugiej zaś strony nie chcielibyśmy aby nam ktoś rządził np.z Poznania czy innego miasta .

  1. Z Poznania czy innego miasta nikt by nie rządził bo to przecież my mieszkańcy Rakoniewic glosujemy na kandydatów. Widocznie radny Wajs był godny zaufania dla mieszkańców skoro go w demokratycznych wyborach wybrano. Drogą manipulacji i ze zwykłego nie wygodnictwa usunięto go z czego nasz Pan burmistrz nie powinen być dumny. Na pewno już na niego nie zagłosuję!!!!!

 2. Szkoda że nikt przed głosowaniem nie sprawdził lub nie chciało mu się sprawdzić gdzie mieszkają kandydaci.

  1. Oczywiście sprawdzono.
   Radny Wajs zarówno w okresie kandydowania jak i obecnie jest zameldowany w Rakoniewicach. Problem w tym, że ktoś się dopiero teraz zorientował, że przecież ma żonę w Grodzisku Wlkp. więc tam jest/powinno być jego główne miejsce pobytu więc nie powinien być radnym w Rakoniewicach.
   Szkoda, że tak się stało gdyż moim zdaniem był to jedyny radny, który swój mandat rakoniewickiego radnego traktował poważnie i z dużym zaangażowaniem. W Rakoniewicach potrzebni są jednak bezradni potakiwacze. Wstydzę się takiego samorządu.

 3. Skandal! Burmistrzu wstyd! Tylko i wyłącznie. Trafił sie ktoś kto zaczął Wam wypominać błędy, ktoś kto zaczal głośno mowić o rzeczach o których Wy nie chcieliście mowić. Ktoś kto wreszcie słuchał tego co mówią ludzie. Mam nadzieje ze wasze manipulacje, kłamstwa i towarzystwo wzajemnej adoracji przy następnych wyborach wyleci raz na zawsze. Trzeba wreszcie rozbić ta ekipę układów i kolesiostwa. Panie Darku! Szkoda, ze tak to sie skończyło. Wielu mieszkańców trzymało za Pana kciuki!

 4. Burmistrz Tomiak, gdy jeszcze sprawował mandat radnego też przez pewien czas nie zamieszkiwał na terenie gminy.

 5. Może rada jako suweren zablokuje sąd i przyjmie w trybie nocnego głosowania ustawę “naprawczą”? Przecież to teraz modne. Żaden sąd nie będzie pluł patriotom w twarz. Acha, i koniecznie trzeba krzyczeć, że Tusk winny całemu zamieszaniu.

 6. Panie rakon, jedna z podstawowych zasad prawnych, której uczą się prawnicy / nie mylić z administracją/ na 1 roku mówi, że prawo nie działa wstecz. Niestety również nieznajomość prawa szkodzi. Trzeba było w czasie, gdy radny Tomiak dzisiejszy burmistrz zdobył mandat niezgodny z prawem zgłosić ten fakt do sądu i wyjaśnić. Dziś to musztarda po obiedzie. Sąd nie opiera się na emocjach, groźbach i pańskich żalach czy pretensjach tylko faktach. A pomyślał pan, że może radny Wajs przez niektórych wyborców może zostać uznany za “oszusta wyborczego”? I oszukani wyborcy rownież mają prawo dochodzić swoich praw w sądzie?

  1. Radny Dariusz Wajs od urodzenia mieszkaniec Rakoniewic, zaangażowany w sprawy naszego miasteczka i jego mieszkańców i uznanie go za oszusta wyborczego to już daleko idąca paranoja….załatwiono człowieka bo nie pasował, nie podnosił “łapki za” żeby się przypodobać władzy….