Radni podjęli ważną decyzję. Czy oczyści ona atmosferę w gminie?

W Rakoniewicach radni przyjęli uchwałę w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowych na montaż proekologicznych źródeł energii.  Dotacje maja być udzielane także na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienie ich źródłami proekologicznymi.

Uchwała ma za zadanie ograniczenie zjawiska emisji pyłów z kominów palenisk na paliwa stałe. W samych Rakoniewicach normy zanieczyszczeń są wielokrotnie przekraczane w sezonie grzewczym.

Problem zanieczyszczonego powietrza leży na sercu mieszkańcom.

Dzień dobry,
piszę do Pana Burmistrza jako matka dwójki dzieci i mieszkanka osiedla Wygoda. Mamy tak brudne powietrze, że nie można wyjść z dziećmi na spacer, nie można otworzyć okna, dym wdziera się do domu przez zamknięte okna i drzwi, a dzieci w domu mają ataki kaszlu!

W ten weekend poziom pyłu PM 2,5 przekroczył dozwolony poziom o 825%. I to nie pierwszy raz. W ciągu miesiąca mamy średnio jeden-dwa dni z czystym powietrzem. Chciałabym zapytać, czy gmina ma jakieś konkretne plany, aby poprawić katastrofalną jakość powietrza w Rakoniewicach? Czy Pan Burmistrz widzi ten problem? Nasze dzieci wdychają smog. Dziękuję za odpowiedź.

Pisała jedna z mieszkanek do burmistrza. Burmistrz natomiast odpowiedział:

Dzień dobry!
Oczywiście widzę ten problem i apeluję do mieszkańców o rozsądek i niepalenie śmieci. Planujemy w marcu podjąć uchwałę o dofinansowaniu wymiany pieców CO na ekologiczne – gazowe z jednoczesną całkowitą likwidacją starych pieców, tzn. przejście tylko na ogrzewanie gazowe. Obecnie przygotowywany jest projekt uchwały, który przedstawię radnym. Ponadto planujemy montaż czujników stężenia pyłów w miejscowościach na terenie gminy, by w ten sposób próbować trafić do świadomości naszych mieszkańców i pokazać czym oddychamy. Smog wdychamy wszyscy!
Gerard Tomiak

Uchwała o której mówił burmistrz przewiduje udzielanie dotacji celowych na montaż proekologicznych źródeł energii/na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienia ich źródłami proekologicznymi.

Treść uchwały oraz wniosek o dotacje do pobrania

Na zdjęciu: Pierwszy w okolicy czujnik jakości powietrza, który powstał w Rakoniewicach na os. Wygoda

Więcej na ten temat:

Monitoring zanieczyszczenia powietrza na os. Wygoda w Rakoniewicach

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Comments (1)

  1. Dlaczego musi to być wyłącznie gaz? Przecież ogrzewanie pompą ciepła jest jeszcze bardziej ekologiczne.