Powstanie brakujące ogniwo ścieżki rowerowej

29.03.2016 r burmistrz Gerard Tomiak spotkał się z nowym dyrektorem poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Markiem Napierałą, który wrócił na swoje stanowisko po ponad dwuletniej przerwie. To właśnie z Markiem Napierałą udało się w gminie Rakoniewice zrealizować wszystkie dotychczasowe inwestycje przy drodze krajowej nr 32, m.in. ścieżkę rowerową z Rostarzewa do granicy gminy Wolsztyn, drogę serwisową w Rakoniewicach i wcześniej ścieżkę przez las z Rostarzewa do Rakoniewic.

Tak współpracę z dyrektorem wspomina burmistrz Gerard Tomiak

Współpraca układała się bardzo dobrze; gmina Rakoniewice często partycypowała w kosztach wykonania wymienionych inwestycji, wydając do tej pory około 4 mln. złotych. I brakowało do szczęścia ponad 3 – kilometrowego odcinka z Rakoniewic (Drzymałowa) do Ruchocic (koło firmy Bonduelle). Nie można było tego zrealizować ani za czasów (zresztą bardzo krótkich) dyrektora Piotra Stycznia, ani za czasów dyrektora Ryszarda Sikory, pomimo wielu wspólnych rozmów, próśb, pism, przekonywań etc. Nikt wcześniej nie chciał zauważyć tej “dziury”. Wykonanie tego odcinka pozwoliłoby przecież pokonać rowerem – bezpiecznie – drogę praktycznie z Granowa do Powodowa.

A tak burmistrz “na gorąco” komentuje ostatnie osiągnięcie, którym jest dojście do porozumienia z dyrekcją GDDKiA w Poznaniu, w sprawie dokończenia długo oczekiwanego odcinka ścieżki rowerowej z Drzymałowa do Ruchocic:

Wracałem z Poznania w miniony wtorek z szerokim uśmiechem; lata dobrej współpracy zaowocują budową tego odcinka. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg w formule “projektuj i buduj”, przeprowadzona zostanie procedura zrid (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), a w przyszłym roku inwestycja ma zostać fizycznie zakończona. Wspólnie z GDDKiA zrealizujemy też fragment ścieżki rowerowej w Rostarzewie – do firmy Indrol – brakujący, kilkudziesięciometrowy odcinek znacznie poprawi bezpieczeństwo pracowników tej firmy i pieszych; jesteśmy na etapie przygotowywania stosownego porozumienia.

-cieszy się burmistrz Gerard Tomiak

Wybrane dla Ciebie