“Patrzymy w przyszłość”

Biesiada Stawy 002

Dziś prezentacja pełnej wersji przemówienia Prezes Stowarzyszenia Złota Jesień z Rakoniewic pani Doroty Jaśkowiak, które z różnych względów nie mogło być w całości wygłoszone podczas wizyty Bronisława Komorowskiego w Grodzisku Wlkp.

Panie Prezydencie!

Jestem przedstawicielką pokolenia ludzi wcześniej urodzonych, ludzi, którzy nie są już aktywni zawodowo, ale są aktywni i kreatywni społecznie. Stowarzyszenie ,,Złota Jesień” w Rakoniewicach, któremu prezesuję jest Organizacją Pożytku Publicznego działającą już ósmy rok i zrzesza prawie 200 osób. Swoje cele realizujemy poprzez podejmowanie różnorodnych przedsięwzięć służących nabywaniu wiedzy i umiejętności, aktywizowaniu oraz integrowaniu środowiska seniorów z terenu Gminy Rakoniewice.

Zarząd Stowarzyszenia wychodzi naprzeciw nie tylko swoim członkom, ale i osobom niezrzeszonym. Aktywizujemy i integrujemy seniorów poprzez organizację różnego rodzaju imprez: biesiad, zabaw tanecznych, spotkań okolicznościowych, wspólnych wyjazdów turystyczno – pielgrzymkowych, wyjazdów do operetki, kina lub na basen. Organizujemy także pomoc żywnościową dla osób samotnych o niskich dochodach współpracując z Wielkopolskim Bankiem Żywności. Staramy się pozyskiwać środki pozabudżetowe z różnych szczebli samorządu terytorialnego, więc piszemy projekty, a otrzymane fundusze przeznaczamy na warsztaty aktywizujące osoby starsze. W bieżącym roku realizujemy projekt ,,Bądźmy sprawni i bezpieczni” i dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. zrealizowaliśmy kurs samoobrony dla seniorów pt. ,Starszy nie znaczy bezbronny”.

Te wszystkie aktywne formy spędzania czasu przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia i sprawności ruchowej seniorów. Zapobiegają również izolacji społecznej osób z tej grupy wiekowej. Nasza działalność mobilizuje osoby starsze do wyjścia z domu, dowartościowania własnej osobowości, a przede wszystkim możliwość atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu. Wszyscy pracujemy społecznie i robimy wszystko, aby przejście na emeryturę było początkiem nowej aktywności, a nie początkiem końca.

Panie Prezydencie, z niepokojem patrzymy w przyszłość, bo obiecane zaciskanie pasa najbardziej dotknie nas – seniorów. Czy będzie nas stać na godną egzystencję, jeżeli już dzisiaj dokładnie oglądamy każdą złotówkę przed jej wydaniem, a przecież jesteśmy w jesieni życia i życzylibyśmy sobie, aby była ona długa, barwna i kolorowa, tak jak tegoroczna jesień.

Choć liście drzewa żółkną,

nie żółkną jego korzenie,

Choć człowiek się starzeje,

nie starzeją się jego dążenia.

Przysłowie mongolskie.

[good-old-gallery id=”3100″]

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x