Ogród leczy, ogród bawi, od problemów Cię wybawi

Grupa chętnych do pracy i wprowadzania zmian postanowiła złożyć wniosek o dofinansowanie, by pod patronatem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „SERCE” upiększyć teren zielony przy siedzibie stowarzyszenia.

Udało się i od maja rozpoczęto przygotowywania do realizacji projektu pn. „Ogród leczy, ogród bawi, od problemów Cię wybawi” w ramach Konkursu Wielkopolska Wiara z Centrum PISOP Leszno.

Projekt składa się z warsztatów ogrodniczych. W pierwszym pomogły dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi z Rakoniewic. Warsztat nazywał się „Kwiatki posadzi Zosia i Ola – taka będzie pomoc przedszkola”, ponieważ dzieci pomagały osobom niepełnosprawnym przy posadzeniu i podlewaniu kwiatów w ogrodzie. Przy okazji zorganizowano malowanie wymarzonego ogrodu, co dzieciom sprawiło ogromną radość. Kolejne spotkania warsztatowe odbywały się w czerwcu i lipcu pod hasłem: „ Alejki radosne, zapraszamy lato i wiosnę” oraz „Deszczyk pada, rośnie trawa – jej skoszenie też zabawa”. W trakcie tych warsztatów ogrodniczych zamontowano pergolę oraz przygotowano teren, wytyczono miejsce pod zaplanowane elementy, które upiększać będą teren zielony. Najważniejszym zadaniem było wykonanie alejki – ścieżki sensorycznej, która w kolejnych latach ma być przedłużona. Ścieżka składa się różnych elementów i jest ozdobą ogrodu, ale przede wszystkim będzie spełniała rolę terapeutyczną. Każdy będzie mógł z niej skorzystać podczas pobytu na ogrodzie. W trakcie warsztatów odbywało się porządkowanie terenu oraz koszenie trawy przy pomocy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz niepełnosprawnych pracowników Spółdzielni Socjalnej „Serce” z Rakoniewic. Dodatkowo w prace przy wykonaniu ścieżki zaangażowali się pracownicy firmy „EMAT” z Wolsztyna.

Każdemu spotkaniu warsztatowemu towarzyszy smaczny poczęstunek przygotowany przez grupę nieformalną odpowiedzialną za projekt.

Wspólna inicjatywa przynosi już rezultaty, a w planie są jeszcze dwa warsztaty ogrodnicze. Zachęcamy mieszkańców gminy Rakoniewice i nie tylko do odwiedzin ogrodu, by móc dostrzegać powstające na nim zmiany.

 K. Krysmann

Wybrane dla Ciebie