Obwinianie gminy jest nieuzasadnione

IMG 0709

Pod publikacją dotyczącą stanu ul. Słonecznej w Rakoniewicach pojawiło się sporo komentarzy. Niektóre z nich wskazują jako odpowiedzialnych za obecny stan władze gminy Rakoniewice.

Mieszkańcy jeżdżą po dziurach

Okazuje się jednak, że gmina nie ma możliwości modernizowania tych dróg ponieważ ich właścicielami są inne podmioty. Obecny stan prawny wyjaśnia Urząd Miejski w Rakoniewicach:

Ul. Słoneczna

W latach 60 XX w. dokonano podziału geodezyjnego gruntów proboszczowskich w Rakoniewicach, w wyniku którego wydzielono niezabudowane działki gruntu, jak i drogę – dz. nr 76 obecnie ul. Słoneczna. Reprezentowane przez ówczesnego proboszcza Beneficjum Proboszczowskie przy Rzymsko-Katolickim Kościele Parafialnym w Rakoniewicach sprzedało działki budowlane, zaprzestając jednocześnie użytkowania drogi. Parafia nigdy nie czyniła względem drogi działań właścicielskich. To Skarb Państwa i Gmina przez te wszystkie lata utrzymywały drogę. Bezskutecznie ubiegaliśmy się o nieodpłatne nabycie drogi. Parafia nie widzi możliwości przekazania działki Gminie.

Zważywszy na zaistniały stan faktyczny, liczyliśmy na polubowne załatwienie sprawy, tym bardziej, że na wniosek o dofinansowanie zabytku kościelnego przeznaczyliśmy w 2016 r. dotację w kwocie blisko 25 000,00 zł.

Podejmowane działania w zakresie spraw własnościowych uniemożliwiają na chwilę obecną czynienie nakładów inwestycyjnych w postaci utwardzenia drogi.

Ul. Sportowa

Teren wzdłuż torów kolejowych stanowi własność PKP. Od kilku lat usiłujemy nabyć grunt zajęty pod drogę. Uchwała Rady w powyższej sprawie podjęta została w 2012 r. Dotychczas udało się wydzielić stanowiącą drogę działkę nr 582/16. Podział został wielokrotnie uzgadniany i akceptowany przez właściciela terenu tj. PKP. Praktycznie zostało jedynie wyłączyć ten grunt z terenów zamkniętych, wycenić oraz przejęć. Na ostatnim spotkaniu z Zastępcą Dyrektora Oddziału ds. Obrotu Nieruchomościami w Poznaniu – Grażyną Nidzińską w sprawie, miedzy innymi, nabycia tejże drogi wyjaśniono nam, że Zakład Linii Kolejowych PKP w Zielonej Górze zakwestionował przekazanie działki Gminie Rakoniewice uznając, że w poboczu drogi znajdują się urządzenia techniczne niezbędne do obsługi terenów PKP. Zasugerowano wtórny podział geodezyjny, co znacznie wydłuży załatwienie sprawy.

Jak widać utrudnienia w przejęciu drogi przez Gminę wynikają z przyczyn wyłącznie zależnych od właściciela terenu tj. PKP.

Na chwilę obecną zmierzamy zorganizować spotkanie dyrektorów PKP Zielona Góra oraz Poznań celem wypracowania wspólnego stanowiska w powyższej kwestii. Nie jesteśmy jednak w stanie określić zupełnie niezależnego od nas terminu ostatecznego załatwienia prawy przejęcia.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lat temu

Szanowna gmino…. Winny się tłumaczy. Tak gwoli przypomnienia. To właściciele obecnych zabudowań kilkadziesiąt lat temu cofnęli swoje działki i oddali kilka metrów ziemi aby można było wybudować drogę. Tak. Droga która jest w chwili obecnej jest na starych działkach właścicieli. Radzę się dokładnie zapoznać ze stanem faktycznym jaki jest na miejscu a nie szerzyć tutaj propagandę.

sad
sad
3 lat temu

Widze tylko jedno rozwiazanie .Wszyscy mieszkancy ulicy Łlonecznej a moze calych Rakoniewic niech przestana chodzic do kosciola a moze chodzic ale nie placic.

net
net
3 lat temu
Reply to  sad

Trzeba wnioski kierować do proboszcza… nie chce przekazać
drogi gminie to niech ją utrzymuje !

geodeta
geodeta
3 lat temu

Ulica Słoneczna własnością Parafii. W związku z tym mam pytanie. Czy Parafia płaci podatek za drogę, czy za grunty rolne?

201703092211
201703092211
3 lat temu
Reply to  geodeta

Kościelne osoby prawne są zwolnione od opodatkowania i od świadczeń na fundusz gminny i fundusz miejski, od nieruchomości lub ich części, stanowiących własność tych osób lub używanych przez nie na cele niemieszkalne, z wyjątkiem zajmowanych na cele działalności gospodarczej

geodeta
geodeta
3 lat temu

Ciekawe czy Proboszcz płaci podatki od gruntów rolnych czy za drogi. Przypuszczam, że od gruntów rolnych, bo w przypadku pierwszej Decyzji z naliczeniem podatku od dróg byłby w gminie i na kolanach prosiłby o przejęcie.

Z załącznika nr 6 do rozporządzenia do użytku gruntowego o nazwie „drogi” (§ 68 ust. 3 pkt. 7 lit. a ) zalicza się grunty w granicach pasów drogowych dróg publicznych i dróg wewnętrznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, a w szczególności grunty zajęte pod: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe, drogi gminne, drogi w osiedlach mieszkaniowych, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych oraz do obiektów użyteczności publicznej, place postojowe i manewrowe przy dworcach kolejowych, autobusowych i lotniczych, portach morskich i rzecznych i innych oraz ogólnodostępne dojazdy do ramp wyładowczych i placów składowych.

Państwo w państwie
Państwo w państwie
3 lat temu
Reply to  geodeta

Związki wyznaniowe nie płacą podatków od nieruchomości, chyba że wykorzystują je do działalności gospodarczej.

7
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x