Nowy komendant w Rakoniewicach

tomasz gorny

Od 19 września 2016 r. Komisariat Policji w Rakoniewicach ma nowego komendanta. Jest nim asp. szt. Tomasz Górny, który właśnie w Rakoniewicach rozpoczynał swoją służbę w Policji.

Tomasz Górny pracował w Rakoniewicach od 1.10.1992 do września 2005 r. Wówczas został oddelegowany do pracy w Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp., gdzie jako specjalista ds. nieletnich w Wydziale Prewencji Ruchu Drogowego pracował do roku 2009. Od 2009 roku był rzecznikiem prasowym KPP w Grodzisku Wielkopolskim. Realizował także zadania dotyczące prewencji kryminalnej i zajmował się sprawami nieletnich. W 2013 r. został z-cą naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Grodzisku Wlkp.

Teoretycznie po 24 latach pracy w Policji Tomasz Górny mógłby przejść na emeryturę (jest to możliwe po 15 latach pracy w policji), jednak – jak powiedział w rozmowie z pgo24 – nie czuje się wypalony i ma do wykonania wiele zadań.

Jedną z trosk nowego komendanta jest budynek rakoniewickiego komisariatu. Porównywanie jego stanu ze stanem zmodernizowanej komendy w Grodzisku nie ma większego sensu. Komenda powiatowa to nowoczesny budynek dostosowany do obecnych wyzwań zaś budynek w Rakoniewicach to obiekt, który pamięta zamierzchłe czasy. Komisariat w Rakoniewicach czeka na modernizację, ale czy się doczeka? Nie wiadomo.

Niewykluczone, że komisariat wcale nie będzie modernizowany. Pojawił się bowiem pomysł, aby na mocy porozumienia gminy i Komendy Wojewódzkiej Policji przenieść komisariat do obecnego urzędu (który wkrótce zostanie przeniesiony do pałacu). Obecnie taka możliwość jest analizowana.

Teren komisariatu mógłby posłużyć natomiast gminie, która chętnie zagospodaruje ten obszar choćby pod potrzeby edukacyjne (komisariat znajduje się w sąsiedztwie szkoły, a gmina ma poważne plany dot. rozwoju placówki).

Obecnie w rakoniewickim komisariacie pracuje 15 osób. Oprócz komendanta i kierownika jest jeszcze 13 policjantów. Trzech w wydziale kryminalnym, pięciu w ogniwie dzielnicowych i pięciu w zespole patrolowo-interwencyjnym. Komisariat swoim działaniem obejmuje także gminę Wielichowo, gdzie jak powiedział nowy komendant – nie ma potrzeby tworzenia posterunku. Jest tam natomiast potrzeba utrzymywania budynku, w którym policjanci pełnią w wyznaczonych godzinach dyżury dla mieszkańców.

Czy obecna obsada kadrowa jest wystarczająca? W okresie poza urlopowym tak, jednak w sezonie od kwietnia do września przydałoby się wzmocnienie w liczbie 3-4 policjantów – mówi Tomasz Górny.

Największa liczbę przestępstw na terenie działania komisariatu w Rakoniewicach stanowią: jazda w stanie nietrzeźwości, kradzieże. Duża liczba interwencji związana jest z kolizjami drogowymi.

Zapytany o przestępczość narkotykową komendant Górny przyznaje, że zjawisko istnieje i policjanci prowadzą czynności w zakresie jego zwalczania. Nie może jednak się dzielić informacjami, które mogłyby przestępcom ułatwić ten proceder.

Komendant podkreśla znaczenie działań profilaktycznych. To bardzo ważne, aby duży nacisk położyć na profilaktykę. Obecnie prowadzimy akcję „Bezpieczna droga do szkoły” razem z ze szkołami i przedszkolami z terenu gminy – powiedział.

Komentując zjawisko przemocy w rodzinie komendant zauważa, że to wciąż temat tabu. Dużo można zdziałać jeśli jest w tym zakresie współpraca rodzin, ale to zdarza się rzadko. Procedura „niebieskiej karty”, działania zespołu interdyscyplinarnego są pomocnymi narzędziami w tym zakresie.

Czy policjanci są dobrze wyszkoleni? Komendant odpowiada twierdząco. Tak. Szkolimy się regularnie wg opracowywanego przez KPP programu szkoleń. Regularnie strzelamy, jest też możliwość indywidualnych treningów strzeleckich na strzelnicy w Zdroju. Praca w Policji to także wyszkolenie pod względem psychologicznym. Wiele umiejętności zdobywa się wraz z doświadczeniem.

Czy ludzie cenią policjantów, czy im ufają? Tomasz Górny uważa, że tak. Ludzie podchodzą, są otwarci, rozmawiają, sygnalizują policjantom problemy. Korzystają także z nowego narzędzia, jakim jest mapa zagrożeń.

Rozmawiał Michał Szała

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
gość
gość
3 lat temu

Prawdziwy SZERYF. ATABENE teraz zapanuje w gminie Rakoniewice prawdziwy Ład i Porządek.

Małgorzata Maj
Małgorzata Maj
3 lat temu

Według zapowiedzi p. Premier wszystkie posterunki zlikwidowane za kadencji PO mają być reaktywowane – a więc zapewne i ten w Wielichowie. Zresztą to dość dziwne, że w tej gminie miejsko-wiejskiej jaką jest Wielichowo nie było policji. A więc komisariat w Rakoniewicach prawdopodobnie zdegradowany zostanie do rangi posterunku i marzenia o rozbudowie komisariatu pozostaną marzeniami.

2
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x