NOWE POJAZDY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

samochody3

W środę, 26 września w Rakoniewicach odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania kluczyków do dwóch nowych pojazdów, przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazdy kupiono na potrzeby Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło Grodzisk Wlkp. oraz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Serce w Rakoniewicach. Obydwa Stowarzyszenia wnioskowały do Powiatu o dofinansowanie zakupu samochodów ze środków PFRON, w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami II w ramach obszaru D – likwidacja barier transportowych”. Następnie, Powiat Grodziski złożył do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wystąpienie o uczestnictwo jednostki samorządu terytorialnego w realizacji we wspomnianym Programie.

W wyniku przeprowadzonej procedury przetargowej, każde ze Stowarszyszeń wzbogaciło się o dobrze wyposażony samochód osobowy, przystosowany do przewozu 9 osób niepełnosprawnych, w tym także dla osób na wózkach inwalidzkich, marki FORD TRANSIT 300M KOMBI TREND.

[good-old-gallery id=”6087″]

Ze środków PFRON, grodziskiemu Stowarzyszeniu przyznano 34 870,00 zł dofinansowania; kolejne 33 568,00 zł pochodziło ze środków własnych PSOUU (w tym ze zbiórek publicznych). Z kolei rakoniewickie “Serce” otrzymało dofinansowanie w wysokości 36 000,00 zł, a jego wkład własny wyniósł 33 901,00 zł.

Oczywiście te kwoty nie wystarczyłyby Stowarzyszeniom na zakup tak dobrze wyposażonych samochodów, ponieważ wartość całkowita zadania wyniosła 247 136,00 zł brutto. Z pomocą niepełnosprawnym pospieszyły samorządy gminne, które wsparły zadanie następującymi kwotami: Gmina Granowo – 9.900,00 zł, Gmina Grodzisk Wielkopolski – 38.000,00 zł, Gmina Wielichowo – 13.800,00 zł, Gmina Kamieniec – 13.100,00 zł, Gmina Rakoniewice – 25.700,00 zł. Również Powiat Grodziski wsparł Stowarzyszenia, przeznaczając na wspomniany cel kwotę w wysokości 8 630,00 zł.

Jak powiedział starosta grodziski w swoim przemówieniu, dzięki wspólnemu wysiłkowi, 54 osoby niepełnosprawne, w tym 5 poruszających się na wózkach inwalidzkich, będzie mogło korzystać z zajęć terapeutycznych i brać czynny udział w prowadzonej rehabilitacji społecznej i zawodowej.

W uroczystości, której gospodarzem było rakoniewickie Stowarzyszenie “Serce” udział wzięli: senator Jan Filip Libicki, członkowie Zarządu Powiatu Grodziskiego – Mariusz Zgaiński, Antoni Kłak i Sławomir Górny; wójtowie i burmistrzowie bądź ich przedstawiciele, przedstawiciele i podopieczni Stowarzyszeń.

Na zakończenie niepełnosprawni z obydwu Stowarzyszeń zaprezentowali swoje zdolności taneczne i muzyczne.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x