“Niechronieni”

12 września na drogach powiatu grodziskiego przez cały dzień prowadzone były działania grodziskich policjantów pn. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Po raz kolejny w tym roku policjanci Ruchu Drogowego na terenie naszego powiatu szczególną uwagę skupili na zagrożeniach powodowanych przez pieszych i użytkowników jednośladów, poruszających się po drogach lokalnych jak i krajowych.

Pogoda w ostatnich dniach sprzyja nie tylko spacerom, ale także wyjazdom na rowerach, motocyklach i motorowerach. Niestety w tym czasie kiedy jest piękna i słoneczna pogoda częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów, motorowerzystów czy motocyklistów.

Grodziscy policjanci prowadząc akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, zwrócili szczególną uwagę na sposób zachowania kierujących samochodami w stosunku do pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. W trakcie swych działań byli konsekwentni wobec osób naruszających przepisy Ustawy o Ruchu Drogowym i narażających innych uczestników ruchu. Jak zwykle surowo traktowani byli nietrzeźwi kierujący których zatrzymano trzech.

Policjanci podjęli również działania obserwacyjno – represyjne wokół szkół gdzie umiejscowione są przejścia dla pieszych. Obserwowali również skrzyżowania, ścieżki rowerowe i główne ciągi komunikacyjne, wszystkie te miejsca gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń.

Podczas realizacji zadań policjanci nałożyli 26 mandatów karnych na sumę kilkuset złotych, zatrzymali 3 kierujących jednośladami, którzy byli w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo dwie osoby zatrzymane posiadały sądowe zakazy prowadzenia pojazdów, a na jedną z nich wystawiony został List gończy. Działania policjantów wykazały, że pomimo iż świadomość kierujących o występujących zagrożeniach jest coraz większa zatrzymywane są osoby, które lekceważą przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Celem policyjnych działań jest przede wszystkim ograniczenie oraz wyeliminowanie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i kierujących motocyklami czy rowerami, których ilość na naszych drogach w ostatnim okresie czasu nie maleje.
Tomasz Górny
KPP Grodzisk Wlkp

Wybrane dla Ciebie