Monitoring zanieczyszczenia powietrza na os. Wygoda w Rakoniewicach

Wiele uwagi poświęcamy czystości powietrza, bo obok czystej wody i zdrowego jedzenia jest to jeden z kluczowych czynników warunkujących nasze zdrowie. 

O tym, że z czystością powietrza w Rakoniewicach nie do końca jest wszystko w porządku, zwłaszcza w sezonie grzewczym, dotychczas mogliśmy się przekonać jedynie „na nos”, intuicyjnie.

Ten stan rzeczy uległ zmianie, bowiem od dwóch miesięcy na os. Wygoda zainstalowany jest sensor pomiarowy monitorujący stan zanieczyszczenia powietrza.

Jego fundatorem jest Stowarzyszenie Dębowy Folwark. O tym jak działa, co mierzy i jakie wnioski płyną z pomiarów rozmawiamy z Bartoszem Jeszke – przedstawicielem Stowarzyszenia.

Od dwóch miesięcy na os. Wygoda w Rakoniewicach działa sensor monitorujący stan powietrza. Co w tej chwili można już powiedzieć na ten temat ?

W pierwszych tygodniach od zainstalowania powietrze było bardzo dobrej jakości. Można było zauważyć pewne pogorszenia jego jakości w okresach wieczornych i porannych – spowodowane zapewne paleniem z piecach w celu ogrzania wody.

W chwili obecnej zauważamy, w związku z obniżeniem temperatur na zewnątrz, znaczne pogorszenie jakości powietrza wieczorem, rano oraz w okresie nocnym.

Poziomy zanieczyszczeń w naszej okolicy są porównywalne z tymi notowanymi w dużych miastach Polski.

Dotychczas można było mieć zatem mylne przeświadczenie, że poza dużymi miastami może być nieco lepiej…

Nie jest prawdą że smog jest domeną dużych miast. Jest to problem miast w całej Polsce, a tych gdzie przeważa ogrzewanie węglowe domów jednorodzinnych w szczególności.

Przechodząc do konkretów – co te sensory tak naprawdę mierzą?

Poprzez sensory możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Skąd wiadomo, że wynik pomiaru obrazuje rzeczywiście stan powietrza w całym mieście? Może przecież być tak, że lokalnie zanieczyszczenie jest większe.

Optymalnym byłoby stworzenie sieci kilku sensorów, tak aby wyniki były porównywalne. Mamy nadzieję że zainteresują się tym nasi Włodarze gminni i zrobią krok w kierunku poprawy jakości powietrza w naszej okolicy.

Gdzie zainteresowani mogą znaleźć wyniki pomiarów z Rakoniewic?

W chwili obecnej prowadzimy stronę na facebooku https://www.facebook.com/DebowyFolwarkRakoniewice, gdzie każdy mieszkaniec może sprawdzić stan jakości powietrza w Rakoniewicach. Można to też zrobić na tronie www.map.airly.eu

Stan powietrza na teraz:

Wybrane dla Ciebie