Młodzi zostali OSTRZEŻENI przed pułapkami “darmowego świata”

hala

Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Rakoniewicach realizował od sierpnia do grudnia 2016 roku rządowy program wspierania w latach 2015-2018, organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach „Bezpieczna+”.

Z inicjatywy dyrekcji do Kuratorium Oświaty w Poznaniu złożony został przez organ prowadzący, czyli Gminę Rakoniewice stosowny wniosek. Dzięki wkładowi własnemu gminy wynoszącemu ok. 10 tys. zł., szkoła na realizację programu otrzymała dofinansowanie w wysokości ok. 35 tys. zł.

W ramach tego programu odbyły się spotkania z uczniami, rodzicami i nauczycielami, prowadzone przez specjalistów opracowujących zagadnienia z zakresu cyberprzemocy, zaburzeń żywienia, czy pułapek „darmowego świata”.

Dzieci i młodzież narażone są na coraz to nowe zagrożenia o których niekiedy rodzice nie mają pojęcia. Dzięki prowadzonemu programowi, dzieci i dorośli zostali wyposażeni w liczne pomoce naukowe mające pomóc w mądrym poruszaniu się po wirtualnym świecie oraz w dbaniu o swoją prywatność i reagowaniu na ludzką krzywdę.

– Młodzież jest świadoma w temacie szeroko rozumianej „cyberprzemocy”. Często z wirtualną rzeczywistością mają do czynienia już jako kilkulatki. Dorastają z Internetem i potrafią sprawnie poruszać się po nim. Jednak nie wykorzystują w pełni potencjału Internetu szczególnie pod względem wiedzy i możliwości rozwoju. Mają bardzo dużą ufność do „sieci” i nie zastanawiają się nad tym co może się stać złego. Rozumieją problem cyberprzemocy, potrafią wskazać takie zachowania, zwracają uwagę na takie zagrożenia jak min. wykluczenie społeczne. Chętnie rozmawiają i opowiadają o tym w jaki sposób korzystają z Internetu. Mają naprawdę dużą wiedzę, ale trzeba też uzmysławiać im ciągle jakie zagrożenia mogą wynikać np. z prowadzenia otwartych profili na portalach społecznościowych. Trzeba edukować i pokazywać przykłady. Warto mówić o znaczeniu i roli „świadka” w różnych sprawach. To jego rola może pomóc w uniknięciu tragedii. Trzeba uczyć młodych ludzi reagować na ludzką krzywdę, aby nie stała się ona dla nich obojętna i to zarówno w świecie wirtualnym czy realnym, choć często wszystko dzieje się równocześnie.

– mówi Maciej Kempka, trener Fundacji „Dajmy Dzieciom Siłę” z zespołu „Dziecko w sieci”, który prowadził warsztaty dla dzieci, młodzieży i grona pedagogicznego.

Dyrektor szkoły cieszy się, że jej pomysł poparł burmistrz, który zdaje sobie sprawę z konieczności prowadzenia działań z szeroko rozumianej profilaktyki zagrożeń. Dyrekcja szkoły będzie składać wniosek na kolejny nabór tym razem na program dla uczniów Szkoły Podstawowej.

Źródło: Rakoniewicki Magazyn Informacyjny

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x