Metale kradli, ale wpadli – skuteczna akcja Policji

Trzech mężczyzn, którzy ukradli przewody miedziane o łącznej wadze 1,5 tony zatrzymali grodziscy policjanci. Złodzieje skradziony towar zdążyli sprzedać w punktach skupu metali kolorowych w Poznaniu, Zielonej Górze, Wolsztynie. Za kradzież mienia ustawodawca przewiduje karę do 5 lat więzienia.

W sobotę w godzinach popołudniowych dyżurny grodziskiej komendy powiadomiony został o kradzieży przewodów miedzianych z terenu firmy w Rakoniewicach. Funkcjonariusze ustalili, że przewód, składowany był na palecie w zwojach w ilości 10 sztuk o średnicy 1 metra i wadze 150 kg każdy, a skradziony został w godz. 16.00 dnia 28.03.2012r do godz. 09.00 dnia 29.03.2012r.

Policjanci „kryminalni” z Grodziska Wlkp. oraz Rakoniewic, którzy zajęli się sprawą kradzieży zebrali i zabezpieczyli na miejscu wszystkie ślady mogące przyczynić się do ustalenia sprawcy/ców/. Właściciel firmy podał jakie osoby zatrudniał jakie w okresie czasu zwolnił, kto był na terenie jego zakładu z kontrahentów lub osób wykonujących jakiekolwiek czynności. W celu identyfikacji złodziei zabezpieczony został system monitoringu.

Policjanci pracujący nad tą sprawą na podstawie uzyskanych informacji rozpoczęli typowanie osób, które mogłyby dokonać tego przestępstwa. W tym celu sprawdzono punkty skupu złomu na terenie powiatu grodziskiego, gdyż właśnie tam mógł trafić skradziony przewód miedziany. Kierunek obrany przez grodziskich policjantów okazał się trafny, gdyż w jednym z punktów skupu złomu funkcjonariusze ujawnili wiązki przewodów miedzianych o średnicy 15 mm złożone z 37 sztuk drutów miedzianych o średnicy ok. 2,5 mm. Przewód ten odpowiadał skradzionemu z tereny rakoniewickiej firmy.

Tego samego dnia tj. 02.04. br. w godzinach popołudniowych w rękach mundurowych był już sprawca kradzieży, którym okazał się mieszkaniec gm. Rakoniewice. Następnego dnia zatrzymany został jego brat oraz szwagier również mieszkańcu pow. grodziskiego, którzy czynnie uczestniczyli w przestępczym procederze. Funkcjonariusze ustalili, że złodzieje skradziony przewód sprzedawali w punktach skupu złomu w Poznaniu, Zielonej Górze, Wolsztynie oraz na terenie powiatu grodziskiego.

Mężczyźni po zebraniu wszelkich dowodów popełnienia czynu, usłyszeli zarzut kradzieży przewodów miedzianych o łącznej wartości 20.000 zł do którego się przyznali. Postępowanie w powyższej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Wlkp. prowadzi Wydział Kryminalny KPP Grodzisk Wlkp. Dwóm braciom oraz ich szwagrowi za kradzież grozi teraz surowa kara nawet do 5 lat więzienia.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *