Kościół obchodzi uroczystość

Boże Ciało inaczej nazywane świętem Ciała i Krwi Chrystusa to święto obchodzone przez katolików jedenaście dni po Zielonych Świątkach. Ustanowione zostało 11 sierpnia 1264 roku przez papieża Urbana IV, a zatwierdzone w 1314 roku przez Klemensa V, który nadał mu jednocześnie nazwę. Miało ono przybliżyć wiernym różne aspekty obecności Chrystusa w eucharystii.

Tego dnia pod gołym niebem budowane są 4 ołtarze, ustrojone najczęściej brzózkami i kwiatami, dekorowane ulice, domy oraz odbywają się uroczyste procesje.

Na przestrzeni wieków ze świętem Bożego Ciała związały się różne wierzenia i zwyczaje, które oparte były na przekonaniu o magicznej sile święconych w tym dniu i zdobiących ołtarze kwiatach i gałązkach. Kładziono  je pod strzechy, aby chroniły zabudowania przed pożarem lub wkładano na polu, aby chroniły zasiewy przed chorobą i szkodnikami. W niektórych domach ten zwyczaj przetrwał do dziś.

[good-old-gallery id="728"]

Procesja w Rakoniewicach podążała udekorowanym placem Powstańców Wlkp. Ksiądz proboszcz w wygłaszanym słowie zwracał uwagę na świadectwo wiary jakim ona jest. Mówił o tym, że dla katolika bardzo ważne jest, aby nie wyrzekać się tego świadectwa, ale najważniejsze, aby nie wyrzekać się Chrystusa. Zwrócił uwagę na zagrożenie ze strony grzechów, szczególnie cudzołóstwa i pijaństwa, podkreślając, że grzechy oddzielają człowieka od możliwości uczestniczenia w komunii, a jedyną “korzyścią” z ich popełniania jest krótkotrwała przyjemność, która zamienia się w gorycz oddzielenia od Boga.Wybrane dla Ciebie