Koniec “wirtualnego renesansu”

IMG 3918

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to Nowy Rok urzędnicy z Rakoniewic przywitają w nowej siedzibie magistratu, którą będzie wyremontowana willa hrabiego Czarneckiego w stylu neorenesansowym.

Administracja burmistrza Gerarda Tomiaka podjęła odważną decyzję przywrócenia świetności tego zabytku, który popadał w ruinę i niszczał.

Droga do realizacji tego przedsięwzięcia, które na naszych oczach się materializuje i czy tego chcemy, czy nie zapisane zostanie jako doniosły fakt w dziejach gminy, nie była łatwa. Zakup przez gminę Rakoniewice zespołu parkowo-pałacowego w Rakoniewicach poprzedzony był bowiem złożonymi merytorycznie pertraktacjami z dziedzicami tej nieruchomości. Zakup został ostatecznie sfinalizowany pod koniec 2011 r.

Gmina kupiła Zespół Parkowo Pałacowy w Rakoniewicach.

Od momentu zakupu gmina rozpoczęła przygotowania do odrestaurowania obiektu i otaczającego go parku.

Trzy lata od chwili nabycia parku i pałacu, we wrześniu 2014 r., zarejestrowaliśmy wypowiedź burmistrza Gerarda Tomiaka, w której mówił o sensie i istocie zakupu tej nieruchomości. Informował wówczas również, że gmina uzyskała pozwolenie na realizację projektu rewitalizacji zespołu pałacowo – parkowego.

W dniu 30 grudnia 2016 r. Burmistrz Rakoniewic, dr Gerard Tomiak przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy, Teresy Kmiecik, podpisał z Firmą Architektoniczno – Budowlaną Restauracji Zabytków „ARCHITEKTON” z Głogowa, którą reprezentowali Współwłaściciele – Leszek Peljan i Leszek Link, umowę na wykonanie termomodernizacji z przebudową budynku administracyjnego – pałac w Rakoniewicach.

Obecnie rewitalizacja pałacu w Rakoniewicach zmierza ku końcowi. Wg planu prace mają zostać wykonane do końca listopada tego roku. W rok jubileuszowy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości gmina Rakoniewice wejdzie w godny naśladowania sposób, pokazując jak należny dbać o spuściznę przeszłych pokoleń. Na marginesie trzeba dodać, że to nie jest jednorazowy przykład, bo przecież w pamięci mamy jeszcze niedawną rewitalizacje ratusza w Rostarzewie.

Dziś nikt już nie napisze o “wirtualnym renesansie” polegającym na retuszowaniu zdjęć w internecie, żeby wstydliwie ukryć stan podupadających zabytków. Wiadomo, że łatwo jest snuć wizje na papierze i podkoloryzować rzeczywistość na zdjęciach, ale konkretna praca wymaga określonej kultury organizacyjnej. Tak jak łatwiej i taniej jest nakręcić film o dobrobycie niż ten dobrobyt wypracować tak łatwiej i taniej jest pozorować działania w ochronie zabytków, niż te działania rzeczywiście wykonać. Poniższe zdjęcia, które pokazują rzeczywisty stan inwestycji na dziś są dowodem, że w Rakoniewicach wiedzą jak to robić.

IMG 3913 IMG 3915 IMG 3916 IMG 3917 IMG 3921

Na sam koniec należy podkreślić i wytłuścić rolę naszej przynależności do Unii Europejskiej i wynikających z tego faktu korzyści, które są widoczne właśnie w rakoniewickiej inwestycji w pałac. Koszt jej realizacji wyniesie 5.861.915,11 zł, ale z tego ponad dwa i pół miliona zostanie sfinansowane ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.

Michał Szała

 

 

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x