Kiedy Twój organizm mówi dość …

Nadzieja na to, że prowadząc siedzący tryb życia i pozostając w bezruchu nie dotknie nas schorzenie związane z narządami ruchu jest płonna. Prędzej czy później organizm zasygnalizuje, że coś jest nie tak. Wtedy można albo wziąć pigułkę, która oszuka mózg i zniesie ból, albo chwycić byka za rogi i coś w końcu zrobić ze swoim życiem.

Nie ignoruj sygnałów, które wysyła Twój organizm.

O tym jak się te  sprawy mają w praktyce, dobrze wie Jakub Marciniak z Rakoniewic.  Jest masażystą i terapeutą manualnym. Od ponad roku pracuje  z ludźmi, którzy mają problemy z układem ruchu. Prowadzi w Niagara Fitness Club w Rakoniewicach gabinet masażu i rehabilitacji „Vital Navitas” (z łac. energia życiowa). Na co dzień w swojej pracy ma w 90% do czynienia z ludźmi, którym dokuczają bóle kręgosłupa:  bóle pleców, zwyrodnienia, rwy kulszowe, rwy barkowe, napięcia mięśniowo – powięziowe.

Dlaczego tak się dzieje?

Siedzący tryb życia, dosłownie powoli nas zabija. Nasze ciała są przystosowane do ruchu i nie mówię tutaj tylko o spacerach czy pielęgnowaniu ogródka, ale o przemyślanej aktywności fizycznej, ćwiczeniach, które pomagają w zachowaniu sprawności, dobrej postawy, poruszaniu się zgodnie z grawitacją, a nie przeciwko niej.

Jak powinna wyglądać profilaktyka?

Mamy mnóstwo możliwości dziś. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wymienię tu np. treningi na siłowni, zajęcia yogi, zajęcia pilatesu, crossfit, ćwiczenia korekcyjne, gabinety masażu, gabinety fizjoterapii. Oczywiście jest tego o wiele więcej. Wspomniałem tu głównie o zajęciach, gdyż prowadzą je wykwalifikowane osoby, które pomogą nam w odpowiednim dobraniu ćwiczeń i wzorców ruchowych. Nie bójmy się zacząć. Jeśli nie wiemy, jak się za coś zabrać, to warto skorzystać z pomocy trenerów, fizjoterapeutów, rehabilitantów, którzy na pewno nas odpowiednio pokierują w profilaktyce i doborze ćwiczeń.

W profilaktyce obowiązkowo powinny zagościć różne masaże, terapie manualne, które pomogą naszemu organizmowi wyeliminować ewentualne przyczyny schorzeń, bólu. Najważniejsze jest, abyśmy znaleźli trochę czasu dla zdrowia.

O tym, w jaki sposób sobie radzić z poszczególnymi dolegliwościami i jak im zapobiegać, będziemy rozmawiać z Jakubem Marciniakiem w kolejnych odcinkach.

Wybrane dla Ciebie