Józef Sieradzan: “Wybory się wygrywa albo przegrywa”

MG 4548

Józef Sieradzan – poprzedni burmistrz Rakoniewic, kontynuuje swoją wypowiedź w gazecie redaktora Franciszka Gwardzika “Powiaty gminy”. Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniej części wywiadu tym razem prowadzi analizę swojej wyborczej przegranej.
Bohaterowi artykułu nie brakuje przy tym dystansu do siebie.

“Wybory się wygrywa, albo przegrywa. Wielcy tego Świata przegrywali pomimo, że wygrywali II Wojnę Światową, burzyli mury i jednoczyli podzielony naród, a co dopiero mały Sieradzan” –

czytamy na samym wstępie.

Józef  Sieradzan mówi, że nie było dla niego ważne wygrywanie wyborów, ale najważniejszym celem zawsze był rozwój gminy, aby można było dogonić poziomem życia kraje Europy Zachodniej, żeby “nasze dzieci i wnuki miały pracę i takie same warunki życia jak ich koledzy w Holandii, Niemczech czy Danii”.

Były burmistrz przypisuje swoim działaniom udział we wzroście liczby mieszkańców gminy i spadku bezrobocia w okresie swoich rządów.

“Dzisiaj gdy czytam wydaną na 15 lecie Powiatu Grodziskiego bardzo ciekawie napisaną przez Pana Dariusza Matuszewskiego książkę jestem zadowolony, bo liczby nie kłamią. Liczba mieszkańców Gminy Rakoniewice wzrosła o 11% najwięcej w całym powiecie. Od 1999 do 2013 roku przybyły aż 1124 osoby w czasach, gdy nas ubywa.
Liczba bezrobotnych w latach 2003-2010, kiedy kierowałem gminą, spadła z 704 do 434 czyli o 38 %. Dzisiaj bezrobotnych mamy niestety już o 24% więcej. To efekt bardzo znacznego przyhamowania inwestycji w infrastrukturę i efekt pałacowo-administracyjnych marzeń”

[poll id=”4″]

Cały artykuł do przeczytania

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Rako
Rako
6 lat temu

Mieszkańców Rakoniewic przybyło nie dlatego, że Pan Sieradzan był swego czasu burmistrzem. Sami sobie wybudowali domy, na które sami zapracowali i dlatego tu mieszkają. Za to dzieci Pana Sieradzana wyemigrowały z tego miasta!!! A tak podobno było dobrze za jego czasów!

Antonina Kowalska
Antonina Kowalska
6 lat temu
Reply to  Rako

Oj zapewne pisał to młody człowiek który nie zna do końca sposobu pozyskiwania terenów pod zabudowę. Gdyby nie przedsiębiorczość Pana Sieradzana do dzisiaj nie byłoby zagospodarowanej Wygody a co za tym idzie napływu tylu nowych mieszkańców. A to , że dzieci jego wyemigrowały to nie ma znaczenia. A czy było dobrze?…Proszę się rozejrzeć po Rakoniewicach i przyjechać do Wielichowa…Gminy miały równy start a gdzie dzisiaj jest Wielichowo do Rakoniewic?….Troche pokory i mniej zawiści…..

KWW Decydujmy Wspólnie
KWW Decydujmy Wspólnie
6 lat temu

Porównywanie się do najsłabszych to typowe dla popleczników Sieradzana o mentalności „kury domowej” lub zakompleksionego mieszkańca wiochy, którego wystarczy poklepać po plecach by czuł się wyniesiony ponad innych.

Towarzyszce „Antonine” proponuję porównać gminę Rakoniewice do gmin Wolsztyn czy Grodzisk, wówczas będziemy mieli pełen obraz. Przypominam, że za czasów Sieradzana gmina Rakoniewice była w samym ogonie – lub w ogóle nie była ujmowana – w rankingach skuteczności pozyskiwania funduszy z UE.

Przedsiębiorczość p. Sieradzana jest rzeczywiście imponująca, pierwszy z brzegu przykład to 400 metrowy odcinek wyłożony kostką brukową za firmą „Ponetex” w kierunku zajazdu „u Michała”. Tam „geniusz” zapowiadał, że powstaną wielkie firmy i trzeba przygotować teren pod ów inwestycje. Do dzisiaj nie powstała tam żadna firma. To najlepiej pokazuje jak zaradnym człowiekiem jest Sieradzan. Głupota pomieszana z niegospodarnością.

Podczas gdy gmina Grodzisk Wielkopolski z funduszy UE potrafiła wybudować dwie obwodnice i tym samym odciążyć ludzi od hałasu i uciążliwości samochodów to Sieradzan budował halę za 13 mln złotych za zaciągnięty kredyt. Na tę halę żadna instytucja nie dałaby mu dofinansowania z oczywistych powodów…

Wystarczy przeczytać wywiady z Sieradzanem w gazecie redaktora Gwardzika, aby przekonać się jak jest przesiąkniętym chęcią zemsty człowiekiem. Jak bardzo nie może się pogodzić z porażką, typowy człowiek, który nie potrafi przegrywać…

Całe szczęście, że ludzie w porę odsunęli tego nieudacznika od władzy i mam nadzieję, że nigdy więcej mu nie pozwolą po nią sięgnąć.

Antonina Kowalska
Antonina Kowalska
6 lat temu

A ja Panu odpowiadam tak…nie byłam i nie jestem ani towarzyszką ani kurą domową. Nie mam też kompleksów z tytułu bycia mieszkanką Rakoniewic. Nawet nie próbuję porównywać się do takich gmin jak Wolsztyn czy Grodzisk Wlkp, mieszkam w tej gminie i na jej rozwoju mi najbardziej zależy. Oczekiwania ludzi tu mieszkających są różne i zapewne żaden burmistrz wszystkim do końca nie wygodzi. Może dane mi było przeżyć więcej naczelników, burmistrzów Rakoniewic niż Pan i dlatego wiem co zrobili i robią inni a co było robione za Sieradzana..a te 47% deklarujących się zagłosować znowu na niego świadczą o jednym, że nie tylko zakompleksione kury domowe maja takie zdanie jak ja. W każdym razie nie widze wśród rakoniewickich elit politycznych osoby nadającej się bardziej niż on na to stanowisko.

KWW Decydujmy Wspólnie
KWW Decydujmy Wspólnie
6 lat temu

Ta, i jak sądzę popiera Pani równie absurdalne pomysły Sieradzana jak:

– przeszklony dom pogrzebowy w Rakoniewicach 😉
– ścieżkę rowerową do Wioski, gdy na trasie Rakoniewice-Ruchocice jest ona znacznie bardziej pożądana bo niebezpieczeństwo ogromne ze strony pędzących ciężarowych samochodów
– basen za posterunkiem milicji 😉
– dom wiecznej starości – czy jakoś tak – w parku (tajemnica poliszynela – kto ma wiedzieć to wie)
etc. etc.

47% deklarujących się? He, he, he dobre sobie…

Antonina Kowalska
Antonina Kowalska
6 lat temu

No właśnie…”czy jakoś tam”….:)…to mi wystarczy za całą dyskusje…

Papież
Papież
6 lat temu

Antosia nie pogrążaj się. Idź bawić wnuki. Małemu to samo proponuję.

Antonina Kowalska
Antonina Kowalska
6 lat temu
Reply to  Papież

Właśnie z myślą o nich aby nie musieli w Irlandii stać na zmywaku potrzebny jest w Rakoniewicach operatywny burmistrz…..młodych karierowiczów już przerabialiśmy….

Papież
Papież
6 lat temu

Operatywny, dynamiczny i zdrowy psychicznie…

Ortega
Ortega
6 lat temu
Reply to  Rako

Sieradzan przegrał przez swoją arogancję i tupet . Ale jak widać. ten sposób (niewolniczy) traktowania ( dla 38 proc.) jest akceptowane. Dlatego też nie można dziwić się , że w Rakoniewicach wygrywa PO przekształcone z PZPR

Antonina Kowalska
Antonina Kowalska
6 lat temu
Reply to  Ortega

Zdecydowanie lepszym burmistrzem jest arogant i tupeciarz niż pospolity Piszczyk……Jeśli arogancja pomaga w pozyskiwaniu funduszy na rozwój miasta i gminy to ja jestem za aroganckim, butnym burmistrzem…:)

Bambo
Bambo
6 lat temu

I tutaj Pani się myli i zapomina , że ten arogant nie potrafił załatwić funduszy , bo Rakoniewice zajmowało “zaszczytne” z ostatnich miejsc w województwie pod tym względem i to też było powodem między innymi ” łomotu” – towarzysze nie pomogli

Antonina Kowalska
Antonina Kowalska
6 lat temu
Reply to  Bambo

Jeśli za jego kadencji było tak wiele zrobione na rzecz miasta i gminy to ja życze każdemu następnemu burmistrzowi osiagnięcia takich wyników i zajmowania jednego z zaszczytnych ostatnich miejsc w województwie…..

henio
henio
6 lat temu
Reply to  Bambo

Gdyby w czasie Sieradzana były dostępne fundusze unijne to wyobrażam sobie jakby wyglądały Rakoniewice i cała gmina ale on ich jeszcze nie miał a i tak zrobił ogromną robotę więc tylko Rakoniewicom zazdrościć że mają na kogo głosować

garsija
garsija
6 lat temu
Reply to  henio

Między innymi jednym z wielu ” osiągnięć” małego to “sprywatyzowane GS-y” , o ok 20 – 50 % droższe inwestycje , no i osiągnięcie prywatne to wybudowanie domu w czasie budowy szkoły w Rakoniewicach , ………. itd. Ale teraz są jeszcze lepsze czasy – bo przykład idzie z góry – i dlatego przydał by się człowiek z “doświadczeniem”

KWW Decydujemy Wspólnie
KWW Decydujemy Wspólnie
6 lat temu
Reply to  henio

Tak, za czasów Sieradzana nie było dostępnych funduszy dla Rakoniewic, ponieważ lokalny “geniusz” tak nieudolnie je pozyskiwał. W tym czasie gmina Grodzisk Wielkopolski czy Wolsztyn korzystały z tychże pełną gębą, plasując się na czołowych miejscach w rankingach skuteczności. Sieradzan za to w tym czasie zapożyczał Gminę na potęgę, wystarczy przypomnieć chociażby kredyt na budowę hali sportowej i słynny łącznik nad drogą, który – żeby nie skłamać – kosztował koło 2 mln zł…

Antonina Kowalska
Antonina Kowalska
6 lat temu

I na chwałe mu to zapożyczenie….my mieszkańcy Rakoniewice mamy piękną hale sportową i szkoda, że nie zdążył zapożyczyć gminy na kryty basen….:)..może wtedy gmina nie mogłaby sobie pozwolić teraz na remont budynku w parku jako siedzibę MOPS….to dopiero jest inwestycja!!!!!!!!!

Magda
Magda
6 lat temu

Tak Pan Sieradzan to był burmistrz, który z Rakoniewic zrobił “metropolię” i jeżeli on wystartuje na burmistrza to tylko Rakoniewicom pozazdrościć,to on rozbudował i rozwinął to miasto i całe zaplecze dla niepełnosprawnych, a Rostarzewo jak chce wyglądać jak miasto a nie dziura zabita dechami to tylko Sieradzan może to zmienić

Wole być anonimowy
Wole być anonimowy
6 lat temu

Myślicie, że będzie kandydował w tym roku?

Obserwator z sąsiedniej gminy
Obserwator z sąsiedniej gminy
6 lat temu

Jest to bardzo wątpliwe. Dlaczego?

1) Małe szanse na zwycięstwo. W przypadku przegranej będzie to klęska, która rozłoży go na łopatki przede wszystkim psychicznie. A z tym, jak widać po ostatnim nokaucie, nie radzi sobie totalnie “geniusz” lokalnej polityki.
2) Ludzie nie wybiorą po raz drugi aroganta i chama. Dali temu wyraz podczas ostatnich wyborów. Jest to człowiek, który pała rządzą zemsty i rewanżu. Taki wniosek płynie chociażby z ostatnich wywiadów, które udzielił dla gazety redaktora Gwardzika.
3) Na tle Tomiaka – człowieka z klasą i ogładą a także wrodzoną inteligencją – towarzysz Sieradzan wypada blado. Można powiedzieć, że nie dorasta mu do pięt…

gość
gość
6 lat temu

“Na tle Tomiaka – człowieka z klasą i ogładą a także wrodzoną inteligencją” – tekst roku 😉

AS
AS
6 lat temu

Nie znam się na politycznych układach w Rakoniewicach, bo jestem spoza, choć mam związki z miasteczkiem. Dwa razy miałem styczność z panem Sieradzanem. Było to jeszcze w latach 90 – tych. Pamiętam, że zastraszał wszystkich, którzy ośmielili mieć swoje zdanie lub skrytykować, jakimś wujkiem, wysoko postawionym w ówczesnych władzach wojewódzkich. Typowe pezetperowskie myślenie i podejście do ludzi. Obrażał się natychmiast jak chłopczyk z czwartej B i straszył wujkiem. Potem była afera, bo naruszył ustawę antykorupcyjną wydając sobie samemu jakieś pozwolenie w prywatnym biznesie, chyba chodziło o stację BP i skręt z drogi. Dlatego podał się do dymisji ze stanowiska vice starosty.

maciek
maciek
6 lat temu

Tak sobie mysle, ze Rakoniewice maja szczescie do Burmistrzow. Zarowno poprzedni burmistrz p.Sieradzan jak i aktualny p.Tomiak byli (sa) odpowiednimi osobami na tym stanowisku. Mysle, ze dyskusja ktory byl lepszy jest zbedna poniewaz p.Tomiak kontynuuje rozwoj Rakoniewic, ktory zapoczatkowal p.Sieradzan. Nie widze w mojej osobistej, subiektywnej ocenie na tym stanowisku tego “trzeciego”… 😉

Gabryś
Gabryś
6 lat temu

Panie Jurku wystartuj Pan do powiatu, bo te złodzieje rozwalą do końca tak ciężko wywalczony powiat wykupią sobie przez zadłużenie powiatu te słynną grodziską klinikę z tymi “super fachowcami lekarzami” a potem ich wywalą

Papież
Papież
6 lat temu
Reply to  Gabryś

Ooooo!!! Towarzysz “Gabryś” ostro prawi o innych? Jakieś dowodziki? Bo mogą Panu sprawę wytoczyć za takie ostre słowa… Co do Jureczka to może coś z biblii “źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz”, oczywiście należałoby trochę sparafrazować…

Palikot
Palikot
6 lat temu

NIE dla AROGANTA: http://www.youtube.com/watc

Jurek
Jurek
6 lat temu

Zbliżają się wybory, zdecydujemy na następne 4 długie lata, dlatego postanowiłem włączyć się do dyskusji o Naszej Gminie. Nie lubię anonimowości, dlatego będę toczył ewentualne dyskusje tylko z osobami jawnie prezentującymi swoje poglądy. Na początek proponuję zajrzeć do archiwum gminy i poczytać http://www.rakoniewice.pl/a… . Pozdrawiam J.J.Sieradzan

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu
Reply to  Jurek

Lubię anonimowość, bo staram się w życiu dawać pierwszeństwo temu co mam do powiedzenia Dlatego zapytam anonimowo – dlaczego J.J. Sieradzan kupował za pieniądze nas wszystkich statuetki dla gminy (tytuł Gmina Fair Play)?

28
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x