Informacje dla działkowców

Sezon działkowy dobiega końca. Właściciele ogródków kończą prace porządkowe. Zdarza się, że w słabo zabezpieczonych altankach pozostawiane są radioodbiorniki, grille, kuchenki i butle gazowe i droższy sprzęt ogrodniczy typu kosiarki, piły, czy agregaty. Na takie okazje czekają złodzieje. Warto więc pamiętać o dobrym zabezpieczeniu tego, co zostawiamy na działkach.

Bolączką właścicieli ogródków działkowych w okresie w jesienno – wiosennym są uszkodzenia mienia, kradzieże i włamania do altanek. W związku z tym apelujemy, aby działkowicze zabezpieczali swój dobytek, a także zwracali uwagę na obce osoby przebywające na terenie ogródków działkowych.

Sprawcy takich przestępstw są szczególnie uciążliwi, ponieważ włamując się do altanek i pomieszczeń gospodarczych przy okazji dokonują zniszczeń ogrodzenia, wybijają szyby, wyłamują drzwi. Łupem złodziei działkowych staje się praktycznie każda cenna rzecz, którą mogą sprzedać. Najczęściej giną elektronarzędzia, maszyny, pompy, węże ogrodowe, czajniki i gazowe butle turystyczne. Mogą również ginąć dobrze utrzymane meble, materiały budowlane, a nawet z pozoru bezużyteczne metalowe odpady, które złodzieje sprzedają jako złom.

Aby ustrzec się, a przynajmniej zminimalizować ryzyko poniesienia szkód zachęcamy, by działkowicze starali się przewidywać zagrożenia i podejmowali działania zapobiegawcze. Istotne jest aby wzmocnić zamki w wejściach do altan. Ważne jest też aby nie kusić złodziei pozostawionymi wewnątrz altan czy pomieszczeń gospodarczych cennymi przedmiotami, które są widoczne przez okno. Unikajmy również pozostawiania wewnątrz i w pobliżu altan materiałów łatwopalnych i często kontrolujmy to co się dzieje na działce, zwłaszcza na tych oddalonych od głównych alei.

Dobrze jest, kiedy odwiedzając działkę w okresie jesienno – wiosennym zwracamy uwagę na teren ogrodu, nie tylko swojego ale i sąsiada. Sprawdzajmy, czy nie przebywają tam obce osoby. Gdy na terenie działek pojawiają się obcy, to starajmy się zapamiętywać twarze osób ponieważ gdyż mogą być oni potencjalnymi sprawcami przestępstw i wykroczeń, a rysopis może pomóc Policji w ich zatrzymaniu. Naszą uwagę powinno zwrócić także to, gdy ktoś wypytuje nas o sąsiadów, o to kim są , jak często pojawiają się na działce itp.

O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami, dobrze abyśmy ich znali. Warto także wymienić się z nimi numerem telefonów aby mieć kontakt w sytuacji zagrożenia i aby zweryfikować czy spodziewają się u siebie na działce gości.

Szanowni działkowicze nie bądźcie obojętni, zwracajcie uwagę nie tylko na Wasze działki lecz również na działki sąsiadów i wszystkie niepokojące sytuacje o których należy informować Policję pod numerem telefonu 614444211 lub bezpłatnym numerem telefony 997,112

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x