Gmina kupiła Zespół Parkowo Pałacowy w Rakoniewicach.

27 grudnia został podpisany akt notarialny przenoszący prawo własności pałacu wraz z parkiem w Rakoniewicach na rzecz gminy. Miasto zamierza zainwestować w obiekt, w ciągu najbliższych lat, ok. 1,1 mln złotych.

Sprawa przejęcia pałacu w Rakoniewicach przez gminę co jakiś czas odżywała w ostatnich dwudziestu latach, ale dopiero październik bieżącego roku okazał się przełomowy. Od połowy października niespotykany ciąg zdarzeń doprowadził do błyskawicznego zakończenia tej sprawy. W połowie października z negocjacji ze spadkobiercami pałacu, dotyczącymi jego kupna, wycofuje się lokalny inwestor. Następnie gmina sonduje temat możliwości przejęcia nieruchomości. Okazuje się, że jest to realne. Pada cena 2 miliony, która ostatecznie okaże się niższa o 200 tysięcy. 20 października władze Rakoniewic deklarują w Agencji Nieruchomości Rolnych, że chcą zakupić pałac od spadkobierców. Pełnomocnik spadkobierców Maciej Potocki korzysta z prawa pierwokupu od ANR, a radni z Rakoniewic uchwalają odpłatne nabycie nieruchomości. Uchwała podjęta jest 9 listopada. Sprawa musiała przyspieszyć, ponieważ w tym samym czasie wchodził w życie przepis likwidujący ulgę konserwatorską, która w tym wypadku wyniosła 750 tys. W grudniu zostały podpisane 3 umowy. Kolejno: przedwstępna, warunkowa i najważniejsza o przeniesieniu własności. 27 grudnia 2011 Zespół Pałacowo – Parkowy stał się własnością publiczną gminy Rakoniewice.

Maciej Potocki i Gerard Tomiak podpisują akt przeniesienia własności

Burmistrz Gerard Tomiak wypowiadając się na temat przyszłego przeznaczenia obiektu wskazuje na konieczność elastycznego podejścia do tematu. Niebawem mają pojawić się środki europejskie i pod tym kątem należy również planować. W ogólnym zarysie ma tam być zlokalizowane całodzienne centrum administracyjne i kulturalne dla mieszkańców gminy, organizacji społecznych itp. Na tym etapie jest za wcześnie, aby operować konkretami. Jedno jest prawie pewne. Kończy się era „wirtualnego renesansu” retuszowania zdjęć pałacu programem graficznym. Nadchodzą konkrety. Gmina jest niejako „zmuszona” do zainwestowania choćby ze względu na przyznaną ulgę konserwatorską. Już teraz został zlecony projekt rewitalizacji parku. Park obfituje w unikatowe okazy flory i fauny, które teraz mają szansę na ocalenie i wyeksponowanie. Przyrodniczym fenomenom parku znaczną część życia poświęcił rakoniewiczanin Albin Łącki. Efekty rewitalizacji mają być widoczne już podczas przyszłorocznych obchodów 350 lecia Rakoniewic. Jeżeli chodzi o budynek pałacu, to w pierwszej kolejności zabezpieczony zostanie dach i jego odwodnienie. Ostatecznie przejęcie pałacu kosztowało 1,8 mln z czego 816 943 trafiło do ANR a pozostała część do spadkobierców. Transakcja została sfinansowana z emisji obligacji komunalnych. Jak zgodnie podkreślają burmistrz i sekretarz gminy dzięki tym środkom mieszkańcy weszli w posiadanie dobra o niewymiernej wartości kulturowej i przyrodniczej. Burmistrz mówi, że chociaż żył w napięciu i stracił 2 kilo wagi przez tę złożoną sprawę, to teraz jest zadowolony i przekonany, że historia właściwie oceni to posunięcie.

Więcej na temat pałacu w Rakoniewicach

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.