Czy dane pacjentów są bezpieczne?

cm

W Internecie pojawiły się informacje na temat jednego z pacjentów Centrum Medycznego w Rakoniewicach. Zawierają one dane personalne osoby powiązane z informacją o tym, z porad jakich specjalistów korzystała i z jaką częstotliwością.

Materiał prasowy, przygotowany przez jeden z serwisów internetowych na podstawie tych danych, zdaje się zawierać sugestię, że duża częstotliwość wizyt pacjenta u specjalistów mogła nie być spowodowana jego rzeczywistym stanem zdrowia, a jedynie ubieganiem się o zdobycie renty inwalidzkiej.

Upublicznienie takich danych może nosić znamiona naruszenia przepisów Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, a w szczególności jej artykułu 27 ust 1, przedstawiającego zamkniętą listę danych wrażliwych, wśród których znajdują się informacje o stanie zdrowia. Ustawa nakłada szczególną odpowiedzialność na administratorów danych.

Art. 51. Udostępnianie zbioru osobom nieupoważnionym – odpowiedzialność karna

1. Kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych osobowych udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 52. Naruszenie obowiązku zabezpieczenia danych – odpowiedzialność karna

Kto administrując danymi narusza choćby nieumyślnie obowiązek zabezpieczenia ich przed zabraniem przez osobę nieuprawnioną, uszkodzeniem lub zniszczeniem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Udało nam się skontaktować z reprezentującą Centrum Medyczne w Rakoniewicach Iwoną Zys, która potwierdziła, że doszło do upublicznienia przywołanych na wstępie danych. Poinformowała także, że wie w jaki sposób dane te trafiły do redakcji jednego z portali internetowych. Uspokoiła, że dane pacjentów są bezpieczne.

Dowiedzieliśmy się również, że przygotowywane jest zawiadomienie na policję dotyczące sprawy.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Mały
Mały
3 lat temu

Jeśli już wyciekły a potwierdzają wyłudzenie renty to też policja i prokuratura winna się. Tym zająć

1
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x