Spotkanie ze Stefanem Jasińskim

jasinskist  5

26 listopada 2015 r. przypada 130 rocznica urodzin Stefana Jasińskiego, aptekarza, pierwszego burmistrza Rakoniewic, patrioty i zasłużonego mieszkańca Rakoniewic. Tak ważna rocznica, nie mogła przejść bez echa w Rakoniewicach. Ten wielki człowiek zaskarbił sobie serca i szacunek rakoniewiczan na zawsze.

O tym, dlaczego mówią o nim „zasłużony dla Państwa i Polskości” można było się przekonać podczas spotkania zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną, które odbyło się w środę 25 listopada o godzinie 16.00. Prelekcję na temat tej wielkiej postaci przygotował Edward Laskowski, historyk z zamiłowania i członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rakoniewickiej. Opierając się na zdjęciach, dokumentach i ogromnej wiedzy, przeniósł przybyłych gości w czasy Stefana Jasińskiego. Spotkanie to otworzyło także wystawę poświęconą pierwszemu burmistrzowi Rakoniewic, którą można obejrzeć do 15 grudnia w godzinach otwarcia biblioteki.

To właśnie ku pamięci aptekarza, na budynku jego dawnej apteki mieszczącej się przy ulicy Pocztowej umieszczono pamiątkową tablicę, a także jako wybitna postać, jego imieniem nazwano jedną z ulic na osiedlu Wygoda. Na spotkaniu pojawił się między innymi burmistrz Rakoniewic dr Gerard Tomiak, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Rakoniewickiej Krystyna Pietrzak, Kustosz rakoniewickiego muzeum Anna Formaniewicz czy Dorota Jaśkowiak przewodnicząca Stowarzyszenia „Złota Jesień” oraz przewodnicząca Rady Powiatu Grodziskiego.

Julia Szaferska-Koler, fot. UM Rakoniewice

Tak sylwetkę Stefana Jasińskiego  w swoim opracowaniu prezentuje Edward Laskowski:

Stefan Jasiński urodził się 26 listopada 1885 r. w Grodzisku Wkp. Gimnazjum Państwowe ukończył 14 października 1904 r. w Lesznie. Studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył 6 maja 1911 r. potwierdzone dyplomem Rektora i Senatu Uniwersytetu w Lipsku 15 maja 1911 r. W wyniku zdania egzaminu państwowego w dniu 15 sierpnia 1913 roku uzyskał tytuł „Aptekarza na obszar Rzeszy Niemieckiej” z prawem prowadzenia apteki w wybranej przez siebie miejscowości. W 1914 roku otworzył własną aptekę „Pod Lwem” w Rakoniewicach, przy ul. Pocztowej nr 6.

W budynku tym mieszkał od 12 listopada 1912 r. W 1915 roku założył rodzinę żeniąc się z Zofią Jankowską która również pracowała w aptece z mężem. W Poznaniu, 8 sierpnia 1915 r., urodził się syn Jerzy jako jedyne dziecko małżonków Jasińskich. Stefan Jasiński odegrał znaczącą rolę w powstaniu wielkopolskim na terenie Rakoniewic. 26 listopada 1918 r. druh aptekarz Stefan Jasiński otrzymał polecenie od księdza proboszcza Graszyńskiego z Gościeszyna utworzenia Straży Ludowej. W dniu 22 grudnia 1918 r. ppor. Stanisław Siuda utworzył oddział powstańczy pod nazwą Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” liczący 72 osoby. Na przewodniczącego Zarządu „Sokola” wybrano Stefana Jasińskiego. W nocy z 26 na 27 grudnia patrol powstańców wielkopolskich z Grodziska zapoznał Stefana Jasińskiego z planem powstania wielkopolskiego w Poznaniu. Stefan Jasiński brał udział w pertraktacjach z Niemcami, które pozwoliły zyskać na czasie powstańcom i przeprowadzenie reorganizacji i przemieszczenia drużyn bojowych. Rada Ludowa w Wolsztynie wybrała Stefana Jasińskiego na doradcę polskiego dla magistratu w Rakoniewicach i w Wolsztynie. Podczas zaciekłych walk powstańców wielkopolskich z Grodziska, Wielichowa i Rakoniewic z zaborcą pruskim wielu Polaków zostało rannych. Stefan Jasiński zorganizował polowy lazaret wojskowy dla rannych powstańców i wyposażył go z własnych środków w niezbędne leki, bandaże, nosze, itp. Udzielał też pomocy lekarzom i sanitariuszom w ratowaniu życia powstańców. W uznaniu patriotycznej postawy Stefana Jasińskiego Rada Miejska powierzyła jemu funkcję burmistrza Rakoniewic. Był zatem pierwszym burmistrzem w odrodzonej i niepodległej Polsce. Funkcję tą pełnił do 20 marca 1920 r. Był bardzo aktywnym działaczem społecznym. Inicjował wiele patriotycznych działań, m.in. zbiórek pieniężnych na Fundusz Obrony Narodowej (FON), Fundusz Obrony Morskiej (FOM) i Pożyczki na Fundusz Obrony Przeciwlotniczej (FOP). Był wzorem cnót obywatelskich, społecznych i patriotycznych.

Starał się o rozwój gospodarczy miasta i rodzin polskich. Był inicjatorem powołania Spółki Pożyczkowej w Rakoniewicach. Na walnym zebraniu Spółki w dniu 30 kwietnia 1924 r. został wybrany przewodniczącym Rady Nadzorczej. Nadal był członkiem ,,Sokola” i Towarzystwa Powstańców i Wojaków. 12 czerwca 1927 r. uczestniczył, w uroczystości poświęcenia sztandaru Towarzystwa Powstańców i Wojaków. Zainicjował wtedy założenie Złotej Księgi Towarzystwa Powstańców i Wojaków. W wyniku agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę już w pierwszych dniach września 1939 r. Stefan Jasiński – powstaniec wielkopolski i jego syn Jerzy zostali aresztowani przez żandarmerię niemiecką i osadzeni w więzieniu, słynnej „Rafii” w Wolsztynie. Byli tam szykanowani i bici, jak wielu rodaków — współ mieszkańców Rakoniewic, m.in. ks. major Roman Dadaczyński, burmistrz Leon Sniatecki. Z więzienia, z powodu choroby zakaźnej, Stefan Jasiński został przeniesiony do szpitala w Wolsztynie, skąd po kilku dniach uciekł i znalazł schronienie aż w Lubawie. Stefan Jasiński pracując w aptece w Lubawie, doczekał się wraz z żoną końca wojny. Jeszcze w czasie jej trwania, po przejściu frontu, podjął się, wspólnie z farmaceutą Stanisławem Wolskim, uruchomić aptekę w Lubawie, bardzo zniszczoną i ograbioną przez przechodzące wojska niemieckie a później sowieckie. W opinii wydanej 8 maja 1945 roku przez właściciela apteki w Lubawie czytamy: n( ….. ).. Pan Jasiński starał się usilnie, aby wedle swojej możliwości przeszkodzić okupantom niemieckim w wywiezieniu do Niemiec dobytku polskiego, a gdy apteka podczas ogólnego palenia się miasta uległa poważnemu zniszczeniu, pracował z wielkim poświęceniem nad tym, aby doprowadzić aptekę do stanu możliwej używalności, ratując urządzenia i towary, mimo trudnych warunków, od zupełnej zagłady”. Również burmistrz Lubawy w opinii z 4 maja 1945 r. stwierdził, że „ Obywatel aptekarz Stefan Jasiński w czasie swego pobytu w Lubawie podczas okupacji hitlerowskiej występował jako Polak – patriota i jako taki w życiu prywatnym i w swej pracy w aptece postępował, przez co zaskarbił sympatię i zaufanie społeczeństwa miasta i okolicy Lubawy. Po oswobodzeniu miasta od najeźdźców hitlerowskich zarządzał tutejszą apteką i w bardzo trudnych warunkach życiowych uporządkował takową oraz doprowadził do stanu, jak na obecne czasy, wzorowo.”

W połowie maja 1945 roku wrócił do swojej apteki w Rakoniewicach, okradzionej i zdemolowanej przez szabrowników spod ciemnej gwiazdy. Tutaj dowiedział się, że jego syn Jerzy zmaltretowany w więzieniu wolsztyńskim został przewieziony do obozu w Żabikowie koło Poznania i tam zamordowany przez oprawców hitlerowskich. Z trudem uruchomił swoją własną aptekę. 15 lipca 1946 r. zmarła mu żona Zofia Jasińska z d. Jankowska. Przez kilka lat sam borykał się z ogromnymi problemami stwarzanymi przez nową władzę ludową chcąc nie dopuścić do upaństwowienia swojej apteki ,Pod Lwem”. Ożenił się powtórnie z wdową Anielą Małecką z dwiema córkami Marią i Barbarą. żona Aniela dzielnie pomagała mężowi w pracy w aptece. Mimo usilnych zabiegów, w 1950 r. apteka Stefana Jaińskiego została upaństwowiona i otrzymała nową nazwę: Apteka Społeczna nr 156 w Rakoniewicach. Pan Stefan Jasiński został kierownikiem ,,nowej” apteki, a jego żona – zastępcą. Pracowali w niej oboje aż do przejścia na emeryturę zyskując swoją ogromną pracowitością i życzliwością dla swoich petentów wielkie uznanie i szacunek społeczeństwa ziemi rakoniewickiej. Pan Stefan Jasiński, zasłużony powstaniec wielkopolski, aptekarz i działacz społeczny zmarł 7 listopada 1962 r. Został pochowany obok swojej pierwszej żony Zofii na cmentarzu parafialnym w Rakoniewicach. Jego druga żona Aniela, w wieku 92 lat, mieszkała w Wolsztynie pod troskliwą opieką jej córki Barbary, emerytowanej nauczycielki wychowania plastycznego.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x