10 tygodni działań

21 marca 2012 r. w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Rakoniewicach podsumowano działania profilaktyczno – edukacyjne – „Szkolna Dekada bezpieczeństwa 2012”.  Akcja trwała przez dziesięć kolejnych tygodni.

Poszczególne akcje profilaktyczne, których realizatorką była pani Joanna Wołk, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Rakoniewicach, adresowane były właśnie do uczniów podstawówki, którzy czynnie włączyli się w realizację inicjatywy promującej zasady ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania się na drodze. W działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym zaangażowały się władze samorządowe, grodziska Policja, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Grodziska Wlkp., którzy w trakcie akcji wielokrotnie uczestniczyli w promocji bezpiecznych zachowań.

[good-old-gallery id=”4308″]

Przez dziesięć tygodni sierż. Kamil Sikorski  z Zespołu Prewencji Kryminalnej przeprowadził szereg działań profilaktycznych skierowanych do dzieci z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Rakoniewicach. Były to akcje:

 „Bądź  ambasadorem bezpieczeństwa swojego dziecka” czyli spotkanie z rodzicami, na którym policjant omawiał podstawowe zasady bezpieczeństwa ogólnego zarówno pod katem dzieci nawiązując do różnych form zabawy jak i dla dorosłych pod kątem ich opieki.

 „Bezpiecznie po feriach” ( dyżury policyjne w godzinach rannych przy szkole oraz dyżury nauczycieli i rodziców na najbardziej niebezpiecznych przejściach dla pieszych  w pobliżu szkoły) Celem działań było zwrócenie rodzicom uwagi na przewóz dzieci w zapiętych pasach oraz prawidłowe parkowania w miejscach tylko do tego wyznaczonych.

 „Bezpieczne skrzyżowanie “- lekcja w plenerze na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań – przypomnienie zasad ruchu drogowego, obserwacja prawidłowych i nieprawidłowych zachowań kierowców, przypomnienie teorii, a następnie sierż. Kamil Sikorski pokazał w praktyce różne postawy policjanta kierującego ruchem na skrzyżowaniu.

 „Policjant bokiem, policjant tyłem, czy oby na pewno się nie pomylę?” Celem działań było pokazanie dzieciom jak zachowuje się pieszy czy kierujący pojazdem kiedy zamiast sygnalizacji świetlnej ruchem drogowym kieruje policjant

„Zależy gdzie staniesz-nagrodę lub karę dostaniesz!” Policjant wraz z dziećmi ze Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa zatrzymywali wybrane pojazdy przywożące dzieci do szkoły i nagradzali kierowców postępujących zgodnie z przepisami ruchu drogowego (kierowcy Ci otrzymywali plakietkę wzorowego kierowcy), oraz  upominali pozostałych. Rozdawali także ulotki prewencyjne, które dostarczył policjant Kamil Sikorski.

„Bezpieczne przejście” w tej akcji uczestniczyły dzieci klas drugich – przypomnienie zasad bezpiecznego i świadomego poruszania się po drogach oraz prawidłowego przekraczania jezdni. Po omówieniu wiadomości teoretycznych, policjant wraz z dziećmi przystąpili do  ćwiczeń praktycznych na przejściach w pobliżu szkoły.

„Rower z paszportem” (dokonanie przeglądu sprawności rowerów, którymi uczniowie dojeżdżają do szkoły). Policjant przed przekazaniem paszportu rowerowego sprawdził stan techniczny pojazdów, zwracając uwagę na odpowiednie oświetlenie, hamulce oraz elementy odblaskowe na rowerze jak i odzieży wierzchniej.

Cel osiągnięty dzięki zrealizowanym akcjom to umiejętności odpowiedzialnego uczestnictwa i bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym, stosowania przepisów ruchu drogowego, świadomego identyfikowania oraz unikania zagrożeń wynikających z ruchu drogowego, przejmowania odpowiedzialności oraz wpływania na bezpieczeństwo swoje i innych, rozpoznawania miejsc zagrażających bezpieczeństwu i  bezpiecznego zachowania.

Korespondencja KPP Policji w Grodzisku Wlkp.

Wybrane dla Ciebie